Bursa İnegöl’de ‘gıda’ semineri

BURSA (İGFA) – Bursa İnegöl Belediyesi ve Aile Hayatı Düzgünleştirme Derneği (AHİD) ile Dareyne Gençlik Derneği iş birliğinde düzenlenen 8 haftalık Aile Okulu eğitimlerinin 7’nci haftasında, “Tarım ve Besin Üzerindeki Global Planlar” bahisli seminer ile Muharrir Kemal Özer İnegöllülerle buluştu.

İnegöl’ün de bir tarım kenti olması nedeniyle, tarım ve besin konusunda üreticilerin de bilinçlenmesi ismine muharrir Kemal Özer, gündüz 14.00’da Kent Müzesi Konferans Salonunda muhtarlar ve çiftçilere yönelik birebir semineri gerçekleştirdi. Seminerde üretimin değerine, besin ve tarımın ehemmiyetine dikkat çekildi.

İNSAN BİRİNCİ İMTİHANINI KAYBETTİ

Cuma akşamı 20.30’da ise Sani Konukoğlu Konferans Salonunda Aile Okulu eğitimi kapsamında birebir seminer kursa katılanlara yönelik yapıldı. Seminerde konuşan Müellif Kemal Özer, “Adem Aleyhisselam’ın birinci imtihanı besindir. Adem (as) ile Havva validemiz nefsine yenik düştü! Şeytan onlara bir şey söylemişti, ‘burada kalıcı olmak istiyorsanız bu yasaktan yersiniz.’ Ve insan birinci imtihanını kaybetti. Bakın besin o kadar değerli ki Ashabı Kehf birinci uyandığında ne diyor, içimizden biri gitsin bize en helal olanını, Müslümanın yiyebileceği bir şey getirsin diyorlar. En sıkıntı kaidelerde bile buna riayet etmek zorundasınız buyruğu var burada” dedi.

YENMEMESİ GEREKEN 5 ŞEY

Allah’ın nelerin yeneceği ve nelerin yenmeyeceği konusunda buyruklarının açık olduğunu lisana getiren Özer, “Kuran-ı Kerim ne diyor? Allah ismi anılmadan kesileni ve leşleri yemeyeceğiz, sarhoş edicileri içmeyeceğiz, kan içmeyeceğiz, domuzdan istifade etmeyeceğiz, leş yiyen hayvanları da yemeyeceğiz” diye konuştu.

“İNSANLAR FİZİKEN DOYUYOR LAKİN BİYOLOJİK OLARAK AÇ”

Yazar Kemal Özer, gelecekte besin savaşları yaşanacağı tarafındaki tabirlerin de gerçeği yansıtmadığını ve besin savaşlarının insanlıkla birlikte başladığını da vurgulayarak şöyle devam etti: “Gıda savaşları Hz. Adem ile başladı aslında. Bakın bugün insanları doyuruyorlar fakat aslında aç bırakıyorlar. Nasıl? Fiziken doyuyoruz lakin biyolojik olarak açız. Herkesin karnı tok, cebi dolu, dolapları, ambarları dolu, marketler dolu, silolar dolu… Lakin beşerler vitaminsiz. Bunların emeli çok para kazanmak falan değil. Bizim vücudumuz onların kullanımına sunulmuş. Zihnimiz, midemiz… En cahilinden en zekisine kadar midesi necasetle dolu bir ümmet var. Bunlar mı Gazze’yi kurtaracak. Vücudu, kalbi, ruhu şekillendiren şey midedir. Midesi necasetle dolu insan, kalbine ve zihnine hükmedemez. Bu iblisin çocuklarının yapmak istedikleri, bizi insanlıktan uzaklaştırmak. Amerika bunu kendi halkına da yapıyor. Bunlar iblisin çocuğu, iblis Adem’e düşman. Adem’in kuşağının kurutulmasını istiyor. Rabbim kimi insanları evlatlarıyla sınar, kimi insanları da evlat vermeyerek sınar. Kısırlık evvelden beri var olan bir şey. Lakin bakın asırlarca toplumun yalnızca yüzde 1’i yahut 2’sinin çocuğu olmamıştır. Bugün bu oran yüzde 40’lara erişti. İnsan jenerasyonunu azaltıyorlar. Doğan her 100 çocuğun 15’i engelli olarak dünyaya geliyor. 50 yıl evvel 1970’ler de bu sayı yüzde 1 yahut 2 idi. İşte bu türlü böyle insanoğlunu azaltıyorlar.”

Seminer sonunda Muharrir Kemal Özer’e gecenin anısına armağan takdimi gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir