2022 yılında 3 bin 789 kişi göç yolunda öldü

IOM tarafından yayımlanan makalede, 2022 Ocak’tan Aralık ayına kadar, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan ayrılan 3 bin 789 kişinin, göç sırasında ömrünü yitirdiği vurgulandı. Bu sayının, 4 bin 255 kişinin hayatını kaybettiği 2017’den bu yana en yüksek can kaybı sayısı olduğu, 2021 yılına kıyasla can kayıplarının yüzde 11 arttığı aktarıldı. Makalede, “Kuzey Afrika kara yollarında, bilhassa de tehlikeli Sahra Çölü geçişi sırasında 203 mevt kaydedilirken, Orta Doğu kara yollarında 825 mevt daha meydana gelmiştir. Kuzey Afrika kara yollarında en fazla mevt 117 vefatla Libya’da kaydedilirken, bu ülkeyi Cezayir (54), Fas (13), Tunus (10) ve Mısır (9) takip etmiştir” denildi.

EN YÜKSEK CAN KAYBI DENİZ YOLUNDA

IOM, en yüksek can kayıplarının deniz yoluyla yapılan göçlerde meydana geldiğini belirtti. Makalede, “Yunanistan ve İtalya’ya gitmek üzere Lübnan’dan yola çıkan teknelerle ilgili ölümcül olayların sayısı giderek artmaktadır. Bu teşebbüslerin akabinde en az 174 vefat kaydedilmiş olup, bu sayı geçen yıl Doğu Akdeniz rotasındaki toplam meyyit sayısının neredeyse yarısını oluşturmaktadır. Deniz rotalarında hayatını kaybedenlerin yüzde 84 kadarının kimliği tespit edilememiş olup, çaresiz aileler karşılık arayışına girmişlerdir” denildi.

Makalede, 2022 boyunca Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan kara yoluyla göç etmeye çalışan 1028 göçmenin, deniz yoluyla göç etmeye çalışan 2 bin 761 göçmenin ömrünü yitirdiği belirtildi.

YUNANİSTAN’DA 79 CAN KAYBI

Yunanistan’ın Mora Yarımadası açıklarında dün alabora olan göçmen teknesinde 79 kişinin cansız vücuduna ulaşıldı. Yunan medyası, can kaybının artmasından tasa duyulduğunu bildirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir