5 milyon kişi başka bir kente göç etti

Depremlerin büyük yıkıma neden olduğu 11 vilayette birinci günlerde yaşanan büyük hareketlilik yerini derin bir sessizliğe bıraktı. Yaşadığı sokağı, mahalleyi, ilçeyi, kenti terk eden depremzedeler, farklı kentlere göç etmeye başladı. Kimi ilçelerdeki ve köylerdeki akrabalarının yanına büyük bir kısmı ise başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere batıdaki kentlere gitti. Zelzeleden bir gün evvel 11 vilayette sinyal veren 2,5 milyon cep telefonunun zelzeleden birkaç gün sonra diğer kentlerden sinyal verdiği tespit edildi. Bu sayıya telefonu olmayan çocuklar dahil edildiğinde yaşanan göç tablosunun büyüklüğü ortaya çıkıyor.


485 bin 682 kişi tahliye edildi

Bu arda bölgesindeki son durum ile ilgili açıklamalarda bulunan AFAD Lideri Yunus Sezer, bölgeden 485 bin 682 kişinin tahliye edildiğini duyurdu. Sezer, “Hava, kara, deniz ve demir yoluyla tahliye çalışmalarımız devam ediyor. Tahliye merkezine müracaat edip tahliye olan vatandaşlarımızın sayısı 392 bin 287’ye ulaşmış durumda. Tahliye merkezlerine ulaşmadan gidenleri de ekleyince toplam 485 bin 682 kişi tahliye edilmiş durumda “ tabirlerine yer verdi.

İstanbul, Ankara, İzmir’e göç edenlerin sayısı konusunda resmi bir bilgi olmamakla birlikte, Mersin’e 400 bin, Antalya’ya 150 bin, Muğla’ya 50 bin, Elazığ’a 40 bin, Eskişehir’e 20 bin kişinin göç ettiği açıklandı. Uzmanlara nazaran yaklaşık 5 milyonu bulan göç hareketi göç alan kentlerin alt yapısını derinden etkileyecek. Nüfusun arttığı kentlerdeki altyapı, konut, eğitim, sıhhat, ulaşım, istihdam konusunda önemli külfetler yaşanacağını vurgulayan uzmanlar, devletin acilen önemli tedbirler alması gerektiğini vurguluyor. Öteki yandan göç nedeniyle sarsıntı bölgesinin ziraî ve sanayi üretiminin de olumsuz etkileneceği belirtiliyor. Bölgedeki birçok sanayi kuruluşunun nitelikli iş gücü kaybı nedeniyle üretimde dertler yaşayacağı tartışılırken, TÜGİAD Genel Lideri Nilüfer Çevikel, “Göç nedeniyle bölgedeki firmaların istihdamla ilgili büyük meseleleri olacak” sözlerini kullanıyor. Prof. Dr. Yusuf Demir ise göç nedeniyle ziraî üretimin büyük risk altında olduğunu vurgulayarak tedbir alınması gerektiğini lisana getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir