AB, doğalgaza geçici bir süre tavan fiyat uygulamayı planlıyor

Avrupa Birliği (AB), doğalgaza süreksiz bir mühlet tavan fiyat uygulamayı planlıyor.

Avrupa Birliği (AB) Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Strazburg’da gerçekleştirilen Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Şurasında “Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı tırmandırması” başlıklı oturumda konuştu.

Rusya’nın enerjiyi bir silah olarak kullandığını belirten von der Leyen, “Savaş, ekonomik ve toplumsal problemlere neden oluyor. Tek pazarımızda vatandaşlarımıza ve iktisada ağır bir yük bindiriyor. Bilhassa artan güç maliyetleri, vatandaşların satın alma gücünün azalmasına ve şirketlerin rekabet gücünün kaybolmasına yol açıyor” diye konuştu.

Von der Leyen, AB ülkelerin gaz tüketimlerini yüzde 10 azalttığını, Rusya’dan boru sınırıyla gelen gazın yüzde 40’tan yüzde 7,5’e indiğini, bu farkın ise sağlam tedarikçilerden sağlanan gaz ile telafi edildiğini anlattı.

GAZ DEPOLARI YÜZDE 90 DOLU

“AB gaz depolarının doluluk oranı yüzde 90 düzeyinde bulunuyor.” diyen von der Leyen, tasarruf ve depolama göz önüne alındığında bu kışı atlatmak için ellerinde gereğince imkan olduğunu söyledi.

Von der Leyen, AB üyesi ülke önderlerinin bu hafta Prag’da bir ortaya geleceklerini anımsatarak, önderlere bir yol haritası sunacağını belirtti.

Yol haritasının gaz ithalatına ödenen fiyatı düşürmek için Norveç üzere emniyetli ortaklarla müzakereleri hızlandırmayı içereceğini anlatan von der Leyen, “AB olarak önemli bir pazar gücümüz var. Tedarikçilerimizin birden fazla bizimle her iki taraf için de yararlı olan muahedeler yapmak istiyor” dedi.

Von der Leyen, üye ülkelerin ortak gaz alımlarını sağlayan güç platformunu da güçlendireceklerine işaret ederek, bunun ortak yarar sağlayacağını anlattı.

Gaz fiyatları konusunda von der Leyen, “Yüksek gaz fiyatları elektrik fiyatlarını artırıyor. Gazın elektrik üzerindeki enflasyonist tesirini Avrupa’nın her yerinde sınırlamamız gerekiyor. Bu nedenle, elektrik üretmek için kullanılan gaza tava fiyat konusunu tartışmaya hazırız” tabirini kullandı.

Von der Leyen, elektrik piyasasında yapısal bir ıslahata gereksinim duyulduğunu da vurguladı.

Gaz fiyatlarını düşürmek, Rusya’nın fiyat manipülasyonunun tesirini sınırlamak ve piyasadaki oynaklığı azaltmak için üye ülkelerle birlikte çalışacaklarını lisana getiren von der Leyen, gaza tavan fiyatın arz güvenliği açısından sakıncaları olabileceğine işaret etti.

Von der Leyen, bugün çok sayıda AB ülkesinin gaza tavan fiyat getirilmesini istediğini hatırlatarak, “Gaz fiyatlarında üst hudut arz güvenliğini sağlamak için uygun halde tasarlanmalı ve süreksiz olmalıdır” dedi.

TTF GAZ PAZARINI TEMSİL ETMİYOR

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası TTF’de fiyatların belirlendiğini anımsatan von der Leyen, “TTF, bugün daha fazla LNG içeren pazarımızı temsil etmiyor” sözünü kullandı.

Von der Leyen, “Gaza tavan fiyat, piyasanın daha yeterli işlemesini sağlayan yeni bir AB fiyat endeksi geliştirilinceye kadar süreksiz bir tahlildir. Kurul bu hususta çalışmalara başladı” diye konuştu.

AB ülkelerinin birlik ve dayanışma içinde harekete etmesinin değerini vurgulayan von der Leyen, iktisadın temellerini ve bilhassa Tek Pazarı müdafaaları gerektiğini söyledi.

Von der Leyen, ortak bir tahlil olmadan, parçalanma riskiyle karşı karşıya kalacaklarına dikkati çekti.

AB’nin 2030’a kadar güç arz güvenliğini artırmak ve Rusya’ya bağımlılığı azaltmak için hazırladığı “REPowerEU” isimli planını anımsatan von der Leyen, bunun boru sınırları, orta temaslar yahut yenilenebilir kaynaklar üzere altyapıya yatırım yapılmasını sağlayacağını tabir etti.

Von der Leyen, RePowerEU planına ek fon sağlanması gerektiğini belirterek, “Bu sayede bütün Avrupa ülkeleri gerekli yatırımları hızlandırabilir” dedi.

KUZEY AKIM SIZINTILARI

Kuzey Akım boru sınırlarındaki sızıntı konusuna da değinen von der Leyen, “Kuzey Akım boru çizgilerine yönelik sabotaj aksiyonları, güç altyapımızın ne kadar savunmasız olduğunu göstermiştir” diye konuştu.

Von der Leyen, Avrupa’nın kritik altyapısını müdafaası gerektiğini vurgulayarak, bunun için bir plan sunacaklarını söyledi.

Kritik altyapının zayıf noktalarını tespit etmek gerektiğini anımsatan von Der Leyen, “Altyapımıza yönelik gerilim testi yapmamız gerekiyor” sözünü kullandı.

Von der Leyen, kritik mevzularda NATO ve ABD üzere kıymetli ortaklarla iş birliğini güçlendireceklerini lisana getirerek, “Olası tehditleri tespit etmek için uydu nezaret kapasitemizi en güzel biçimde kullanacağız” değerlendirmesinde bulundu.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir