ABD Adalet Bakanlığı’ndan Google’a dava

ABD Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, Kaliforniya, Colorado, Connecticut, New Jersey, New York, Rhode Island, Tennessee ve Virginia eyaletlerinin başsavcılarıyla Google’a Virginia Doğu Bölgesi Bölge Mahkemesinde ‘antitröst‘ davası açıldığı bildirildi.

Bloomberg’ten Hande Berktan’ın haberine nazaran; Virginia’nın Doğu Bölgesi’nde açılan 155 sayfalık davada, Google’ın reklamcılık kısmını güçlendirmek için yaptığı satın alımların, reklamverenleri ve yayıncıları eserlerini rakip reklam firmalarının ziyanına kullanmaya tesirli bir formda zorladığı belirtiliyor.

Dava doubleclick’i satın alımına dayanıyor

İddianamede Google’ın, dijital reklam teknolojileri üzerindeki hakimiyetine yönelik her türlü tehdidi ortadan kaldırmak yahut önemli formda azaltmak için rekabete karşıt, dışlayıcı ve yasa dışı formüller kullandığı belirtiliyor. Davada, Google’ın 2008’de 3,1 milyar dolara internette reklam araçları geliştiren DoubleClick’i satın alımından başlayan süreç, dikkat çekiliyor.

Dijital reklam pazarı 279 milyar dolar büyüklüğünde

Bu dava, ABD’de dijital reklam pazarının büyük oyuncusu olan ve çevrimiçi reklam alım, satım ve yayınlarında kullanılan teknolojinin birçoklarını denetim eden Google’a karşı Adalet Bakanlığı’nın açtığı ikinci monopol davası, oldu. ABD’de dijital reklam pazarı 279 milyar dolar büyüklüğe sahip.

Uzmanlar, davanın, Google’ın çevrimiçi arama pazarındaki hakimiyetine yönelik 2020 yılında açılan monopol davasından ve Avrupa Birliği’ndeki çeşitli şikayetlerden farklı olduğunu belirtiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir