ABD’de bir trende 100’e yakın düzensiz göçmen yakalandı

Kinney İlçe Şerif Ofisi’nin yazılı açıklamasına nazaran, Texas’ın Meksika hududu yakınlarındaki bir trende kaçak seyahat eden 100-150 ortasında yabancı asıllı sistemsiz göçmenin tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, trenin tahıl yüklü kısmında çok sıcak ortamda seyahat eden sistemsiz göçmenlere, bir kondüktörün ihbarı üzerine baskın yapıldığı, durdurulan trende 85-90 civarında kaçak yolcunun gözaltına alındığı bilgisi paylaşıldı.

İlçe polisi, 50 civarında sistemsiz göçmenin ise trenden atlayarak etraftaki çalılıklara saklandığı, arama çalışmalarının devam ettiğini, gözaltına alınanların ise kimlik tespiti için hudut devriyesine teslim edildiğini aktardı.

Şerif Yardımcısı Armando M. Garcia, “Bize trende vagonlara dağılmış 100’den fazla insan olduğunu söylediler. Uvalde kentine kadar o vagonlarda gitmiş olsalardı, şimdiye kadar ölmüş olacaklardı” dedi.

Olayın, ABD hududunda sistemsiz göçmenlerin hudut dışı edilmesini kolaylaştıran “42. Madde” uygulamasının kaldırılmasına günler kala gerçekleşmesi dikkati çekti.

– 42. Husus tartışmaları

ABD’de eski Lider Donald Trump idaresince 2020’de Kovid-19 salgını nedeniyle “kamu sağlığı” sebep gösterilerek uygulamaya konulan halk sıhhati yasasının bir kısmını oluşturan “42. Madde” düzenlemesi, insanı müdafaa talep eden sistemsiz göçmenlerin reddedilerek Meksika’ya hudut dışı edilmelerini kolaylaştırmak için kullanılmıştı.

ABD’de mevcut Joe Biden idaresi de “insani bir sığınma sistemi” tasarlama vaadiyle uygulamanın devamına karar vermişti.

ABD İç Güvenlik Bakanlığı, 42. Unsur’un 11 Mayıs’ta sona erecek olması nedeniyle iç göç makamlarını desteklemek için 2 Mayıs’ta ülkenin güney sonuna 1500 asker konuşlandıracağını duyurmuştu.

Cumhuriyetçiler, Biden idaresini yasa dışı göç, insan ve uyuşturucu kaçakçılığı üzere hususlarda kâfi tedbirleri almamakla, birtakım Demokratlar ise Biden’in yeni siyasetlerinin Trump devrini aratmayarak “göçmen karşıtı” olmakla suçluyor.

ABD medyasında, son günlerde ülkenin güney hududundan günde yaklaşık 7 bin sistemsiz göçmenin geldiği ve bu sayının gelecek haftalarda artmasının beklendiği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir