ABD’de seçim: İki aday berabere kaldı, kazananı zarlar belirledi

ABD’nin Wisconsin eyaletinde bir kasabada köy meclisi başkanlığı için yapılan seçimde yarışan iki adayın eşit sayıda oy alması üzerine kazanan aday zar atılarak belirlendi.

BBC’den Jason Armesto’nun haberine nazaran, Wisconsin’deki Sister Bay Köyü Meclis Başkanlığı için yapılan seçimde adaylar Rob Zoschke ve Nate Bell 256’şar oy aldı. Köyün seçim vazifelisi Heidi Teich, adaylara eyaletin seçim kanunları gereği kazanana bir baht oyunu ile karar verileceğini bildirdi. Akabinde kazananı belirlemek için zarlar atıldı ve zarları 6-2’yi gösteren aday Bell, rakibi Zoschke karşısında başkanlığı kazanmış oldu.

DİĞER USULLER: ÇÖP ÇEKMEK, YAZI-TURA…

Seçimlerde yarışan adayların berabere kalması durumunda seçim heyetinin önünde uygulayabilecekleri öbür usuller de vardı. Bir şapkadan isim çekmek, bir deste kart kesmek, çöp çekmek ve yazı-tura atmak bu yöntemlerdendi.

Alternatifleri kıymetlendiren seçim heyeti, ‘en adil’ yolun zar atmak olduğuna karar kıldı. Akabinde, adayların zar atma sürecine şahsen katılamaması sebebiyle iki seçim heyeti üyesi adaylar ismine Zoom üzerinden zar attı ve kazanan belirlendi.

Konuya ait açıklama yapan seçim vazifelisi Teich, “Olanlar çok ilgi çekti zira bu pek alışıldık bir durum değil. Son kararı vermek için bir çocuk oyunu oynamak eşsiz bir durum. Burada bu kadar çok ilgi çekeceğimizi hiç düşünmezdim” dedi.

Kanada hududuna yakın bin 160 nüfuslu Sister Bay köyünde Köy Meclisi Başkanlığı için yapılan seçide 78 seçmen hiçbir aday için oy kullanmadı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir