ABD’nin Ukrayna’ya tank desteğindeki şartı

ABD Lideri Joe Biden‘ın Ukrayna’ya bir tank taburuna denk gelecek halde Ukrayna ordusuna 31 M1 Abrams tankı vereceklerini duyurmasından sonra, Dışişleri Basın toplantısında bu tankların Kırım’a yönelik bir operasyonda, Rusya topraklarına yahut Belarus’taki Rus birliklerine karşı kullanılmasına müsaade verilip verilmediği soruldu.

Price, bu tankların Ukrayna toprakları dışında kullanılıp kullanılmayacağını söylemedi. Lakin sözcü, “Sadece ve yalnızca bir şart konuldu. Bu da verdiğimiz her şey yalnızca Ukrayna’nın kendini savunması içindir. Verdiğimiz her şey Ukraynalı ortaklarımızın tesirli ve başarılı bir halde memleketler arası alanda tanınan hudutlarını hâkim Ukrayna toprağının kesimi olarak savunması içindir. Bu en son duyurulan Abrams tankları için de, geçen yıl 24 Şubat’tan evvel sağladığımız öteki sistemler, Stinger, Javeline üzere hava savunma ve zır delici sistemler için de geçerlidir” dedi.

ABD’nin bu tankları tedarik etme kararı almakla Rusya’ya karşı ortakları ile birlik içinde olduğunu gösterdiğini söyleyen Price, bu kararın Biden’ın Fransa, Almanya ve İngiltere önderleri ile yaptığı görüşme sonunda geldiğini tabir etti.

Price sözkonusu kararın “başarılı”, “faydalı” ve “yapıcı” bir diplomasinin sonucu olduğunu söyledi.

Art arda gelen tank destekleri

ABD idaresi bakım, idame ve eğitimleri münasebet göstererek Abrams tanklarının Ukrayna’ya verilmesinin şu evrede uygun olmadığını öne sürüyordu. 18-20 Ocak’ta Almanya’daki Ramstein üssünde Ukrayna Temas Kümesi olarak bilinen 50 ülkenin savunma bakanlarının Ukrayna gündemiyle bir ortaya geldiği toplantıda, Almanya’nın ABD’den evvel Ukrayna’ya tank vermeyeceğini açıkladığı sav edilmişti.

Berlin’in tıpkı vakitte Alman imali tankları Ukrayna’ya vermek isteyen öteki ülkelere onay vermemesi de tartışmalara neden olmuştu. Bunun sonucunda Washington’ın adım atmak zorunda bırakıldığı söz ediliyor.

ABD’nin bu kararı almasıyla eş vakitli olarak Almanya da Ukrayna’ya Leopard 2 tanklarını vereceğini açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir