Açılış maçını kaybeden Katar, Dünya Kupası tarihine geçti

2022 Dünya Kupası, A Kümesi’nde mesken sahibi Katar ile Ekvador ortasında oynanan gayretle başladı. Ekvador, Enner Valencia‘nın attığı gollerle alandan 2-0 galip ayrıldı. 300 milyar dolarla tarihin en kıymetli Dünya Kupası, adeta yine inşa edilen Katar’da futbolseverlerle buluşurken mesken sahibinin kaybetmesi kupa tarihinde bir birincinin yaşanmasına sebep oldu.

300 milyar Dolar’la tarihin en değerli Dünya Kupası, adeta tekrar inşa edilen Katar’da başladı. Kupa, birinci kere Müslüman bir ülkede, birinci defa Orta Doğu’da ve birinci sefer kış ayında oynanırken futbolseverler, 20 Kasım-18 Aralık ortasında büyük bir heyecan yaşayacak.

Dünya Kupası tarihinde bir ilk!

Al Bayt Stadı’nda oynanan ve İtalyan hakem Daniele Orsato’nun yönettiği Dünya Kupası’nın açılış maçında Katar, Ekvador’a 2-0 mağlup olurken kupa tarihinde bir birinci yaşandı. Dünya Kupası tarihinde birinci kere bir turnuvaya mesken sahipliği yapan ülke, açılış maçını kaybetti.

Tarihin en değerli Dünya Kupası

2022 FIFA Dünya Kupası’nın şimdiye kadarki en değerli Dünya Kupası tertibi olduğu belirtildi.

Bloomberg’in internet sitesinde yer alan habere nazaran, Katar, turnuvayı düzenlemeye hak kazanmasının üzerinden geçen 12 yılda hazırlık için 300 milyar dolar harcadı.

Başkent Doha, Orta Doğu’da düzenlenen birinci Dünya Kupası mühletince 1 milyondan fazla futbolseveri ağırlamak için inşa edilen yeni stadyumlar ve otellerle büyük bir dönüşüme uğradı.

Turnuva hazırlıkları kapsamında 7 yeni futbol stadyumu, stadyumların entegrasyonu için bir metro irtibatı, bir havaalanı, hastaneler, oteller ve alışveriş merkezleri inşa edildi.

İş dünyasının itibarlı mecmualarından Forbes’in haberinde ise Katar’ın Dünya Kupası’na mesken sahipliği yapmak için harcadığı varsayımı meblağın 229 milyar doları bulduğu tabir edildi.

Turnuvanın bir evvelki mesken sahibi Rusya ise bu kapsamda 11,6 milyar dolar harcamıştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir