Akkuyu NGS’nı̇n 2’nci ünitesinde yeni aşama

Reaktör binasının sızdırmazlığı için kullanılan çelik kaplama ve özel betondan oluşan İKK, reaktör binasının korunmasını sağlıyor.

Yapım basamağındaki Akkuyu NGS’nin Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve Yapı İşleri Yöneticisi Sergey Butskikh tamamlanan çalışmalarla ilgili olarak şunları söyledi:

“Reaktör binasının kıymetli bir ögesi, farklı formlarda yapılardan oluşan iç müdafaa kabıdır. Dördüncü katman silindirik yapıların sonuncusudur. Akabinde bu yaz kurulması planlanan kubbe kısmı montaj süreçlerine başlanacak. Uzun yıllara dayanan tecrübemiz bize vakit kazandırıyor ve mevcut kaynakların kullanımını en üst seviyeye çıkarıyor. Daha sonra üçüncü ve dördüncü katmanların kaynak süreçlerini yapmayı, taşıma ve işçi kilidi ögeleri da dahil olmak üzere gömülü kesimleri güçlendirmeyi ve monte etmeyi planlıyoruz.”

İç yarıçapı 22 metre, yüksekliği 8 metre ve yükü 144 tondan fazla olan katmanın konseyimi 3 ay sürdü. Suram, dünyanın en güçlü Liebherr LR-13000 paletli vinçlerinden biri olan Liebherr LTM 1300 kamyon vinci ve iki hidrolik aygıt kullanılarak gerçekleştirildi. Katmanın suramı için, prefabrike yapıyı vincin hareketi sırasında deformasyona karşı koruyan özel bir travers geliştirildi.

Akkuyu NGS’de bulunan güç ünitelerinin reaktör binaları, çift müdafaa kabuğu ile donatılıyor. Betonarme dış muhafaza kabuğu, 9 büyüklüğüne kadar sarsıntılara, tsunami, kasırga ve bunların kombinasyonlarından oluşan çok dış etkenlere dayanacak biçimde tasarlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir