Akşener masadan kalktı, İmamoğlu ve Yavaş’a çağrı yaptı

ANKARA – Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanlığı gündemiyle yaptığı 12’inci toplantının akabinde gözler başkanların kurmaylarıyla yapacağı toplantıya çevrildi.

Ankara’da dün gece milletvekilleri ve Başkanlık Divanı üyeleriyle bir ortaya gelen UYGUN Parti Genel Lideri Meral Akşener bugün de partisinin Genel Yönetim Şurası ile toplantı gerçekleştirdi. Bir buçuk saat süren toplantının akabinde Akşener ve kurmaylar DÜZGÜN Parti’nin ek binasından ana binaya geldi.

‘AYNI KARARLILIKLA DURUYORUZ’

İYİ Parti başkanı Akşener, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, “Geldiğimiz noktada Âlâ Parti bir kıskaca alınmış bir dayatmaya mecbur bırakılmış, vefatla sıtma ortasında bir tercihe zorlanmıştır. Elbette buna boyun eğmeyecektir. Ben ve arkadaşlarım ülkemizin 20 yılını harap eden ucube bir zihniyete karşı tıpkı yerde tıpkı kararlılıkla duruyoruz. Nasıl ki 2002 yılında milletin aleyhine plan yapanların karşısında durduysak bugün de tıpkı yerde duruyoruz. 2023 yılında, milletimiz cumhuriyetimizin yıpratılan bedelleri için, tarumar edilen demokrasimiz için bir büyük çaba verirken ‘ceketimi assam aday ederim’ diyenlerin karşısında dimdik duruyoruz, durmaya devam edeceğiz” dedi.

Bugünlere dayatmalara direnerek ve kirli pazarlıkları reddederek geldiklerini söz eden Akşener, “Siyasetimizin merkezine milletimizi alıp memleketimizi karış karış gezdik. Milletimizin hem kaygı ve isteklerini hem de bizden beklentilerini dinledik. Nasıl ki milletimizin kederlerini dinleyip not edip iktidara duyurduysak, bizden yani muhalefetten beklentilerini de dinlemek için yorulmadan çalıştık” tabirlerini kullandı.

‘İKİ İSMİ BEYAN ETTİK: YAVAŞ VE İMAMOĞLU’

Geçtiğimiz sene 5 siyasi parti ile birlikte çok kıymetli bir adım attıklarını belirten Akşener, “Birçok değerli mevzuda mutabakat sağladık. Dün gerçekleşen toplantıda nihayet ortak cumhurbaşkanı adayının kim olacağını tartıştık. Bu doğrultuda 5 siyasi parti Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığını lisana getirdiler. Biz de GÜZEL Parti olarak milletimizin ağır bir teveccüh gösterdiğine şahit olduğumuz ve uzun bir müddettir Sayın Erdoğan’a karşı açık orta kazandığını gördüğümüz iki ismi beyan ettik. Bu iki isim Sayın Yavaş ve Sayın İmamoğlu’ydu” diye konuştu.

Ortak cumhurbaşkanı adayının bilgiye dayalı ve rasyonel bir biçimde belirlenmesini de önerdiklerini lakin bu teklifin reddedildiğini kaydeden Akşener, önderlerin ortak imzalı metnine atıfta bulunarak, “bir tırnak içi ‘anlayışa’ varıldı” dedi.

AKŞENER’DEN YAVAŞ VE İMAMOĞLU’NA: SİZİ MİSYONA ÇAĞIRIYORUZ

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na davette bulunan Akşener, “Siz bu milletin iradesiyle seçildiniz. Misyonunuzu en yeterli biçimde yaptınız. Milletimizi enkazın altında bile yalnız bırakmadınız. Milletimiz uğraşlarınızı gördü yanınızda durdu. Bugün de çok kritik bir kırılmanın eşiğinde sizi vazifeye çağırıyoruz” diyerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Milletimiz, samimiyetinizi anladı, başının üstünde taşıdı. Milletimiz, sizleri sevdi, bağrına bastı. Ve bugün de; çok kritik bir kırılmanın eşiğinde, sizi misyona çağırıyor. Tıpkı 100 yıl evvel olduğu üzere, bugün de; vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı, tehlike altındayken, Saray hükûmeti, üzerine düşen sorumluluğu, yerine getiremeyip, milletimizi, yokluğa mahkûm ederken; 100 yıl evvel olduğu üzere, bugün de, milletimiz; İstiklalini, yeniden kendi azim ve kararına bağlamıştır. Size de, ateşten bir gömlek giymeyi, görev kılmıştır. Bu görev reddedilemez bir görevdir. Zira bu davetin sahibi millettir. Bu görev; Cumhuriyetimizin, yeni asrının şafağında yepisyeni bir sayfa açma görevidir. Bu görev; yalnızca bir dayatmayı değil, topyekûn bir dayatmacılığı, yıkma görevidir. Bu görev; yalnızca bir kişiyi değil; kendini milletten büyük gören, berbat bir zihniyeti yenme görevidir. Bu görev; milletin sesini, duyma görevidir. Bu görev; millet iradesini, yine hakim kılma görevidir. 100 yıl sonra, bugün de; bu görev, prangalardan sıyrılıp, milletin sinesine varmayı emretmektedir. Hiç kuşkumuz yok ki, bu görev; reddedilemez bir görevdir. Zira bu davetin sahibi, millettir! Zira bu kelamın sahibi, millettir” dedi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir