Aldatıcı ilanlarla ev sahibi olmak isteyenleri dolandırmışlar

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde, Onurlar Küme ismiyle toplumsal medya hesabı üzerinden açtıkları ilan sayfalarında 75 ve 50 metrelik Bulvarlar üzerinde kendilerine ilişkin olmayan meskenleri birden fazla bireye satarak haksız menfaat temin ettikleri belirlenen 3’ü tutuklu 6 kişi hakkında dava açıldı. İddianamede para kaptıran 61 kişi mağdur olarak yer aldı.

Diyarbakır’da 5 farklı noktada mağaza açarak toplumsal medya hesapları üzerinden birden fazla iş kolunda faaliyet yürüttükleri algısıyla itimat telkin ederek 61 kişiyi dolandırdıkları gerekçesiyle 3’ü tutuklu 6 kişi hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

PİYASA ALTI FİYATLA CEZBETTİLER

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanıkların kendi ortalarında misyon kısmı yaptıkları, ikisinin şirket sahibi, başkalarının şirketin farklı iş kollarında yönetici konumunda oldukları belirtildi.

İddianamede, sanıkların açtıkları gayrimenkul satış ofislerinde kimi müteahhit firmaların bilgisi dışında, hiçbir resmiyeti olmayan ismi kontratlarla tıpkı konutu birden fazla bireye sattıkları tespit edildi. Piyasanın daha altında ucuz fiyat teklifleriyle mağdurları cezp ederek tuzağa düşürdükleri belirlenen sanıkların haksız kar elde ettikleri vurgulandı.

Sözleşme metinlerine nazaran sanıkların mağdurlardan konut satışına karşılık bir kısım nakit para aldıkları, parası çıkışmayanlardan da takas ismi altında araçlarını alarak üçüncü bireylere satış yaptıkları belirlendi.

TAPUDAN GÖNDERİLMİŞ ÜZERE BİLDİRİ GÖNDERMİŞLER

Mağdurların, “Neden piyasanın altında bu kadar ucuza konut satıyorsunuz” sorularına sanıkların, “Temelden aldık, az karla satıyoruz. Beğenmediyseniz, sırada bekleyen çok kişi var, size öncelik verdik. Vazgeçtiyseniz, müşteri çabucak hazır” diyerek mağdurları oldu bittiye getirip paralarını aldıkları bildirildi.

Mağdurların konutu gezmek için siteye gittiklerinde dairenin müteahhit firma tarafından öbür şahsa satışının yapıldığını öğrendikleri belirtildi. Sanıkların para aldıkları mağdurların cep telefonlarına inandırıcı olmak için güya tapudan gönderilmiş üzere randevu bildirisi gönderdikleri, tapuya giden mağdurların kendileri ismine bekleyen bir süreç olmadığını öğrendikleri, paralarını geri istediklerinde ise, “Müteahhitle ortamızda sorun çıktı, çözeceğiz, biraz sabredin” diyerek oyaladıkları bildirildi.

EVE GİTTİKLERİNDE SATILDIĞINI MÜTEAHHİTTEN ÖĞRENDİLER

Sanıkların bir müddet sonra “Şirket kuralları gereği 30 iş günü içinde size ödeme yapılacak” dedikten sonra mağdurların hesabına gönderilmek üzere EFT talimatı imgesi gönderdikleri, akabinde talimatı iptal ederek ödeme yapmadıkları iddianamede yer aldı.

Mağdurların banka kredisi kullanmak için meskene eksper götürmek için konutun anahtarını istediklerinde bu defa, “Anahtar saha grubunda, tez etmeyin” üzere mazeretlerle oyaladıkları, mağdurların kendi imkanlarıyla siteye gittiklerinde ise müteahhit ile karşılaştıkları ve bahsi geçen meskenin kısa müddet evvel diğer bir şahsa satıldığını öğrendikleri, sanıkları aradıklarında ise yanıt alamadıkları kaydedildi.

“DAİRELER FİRMAMIZA İLİŞKİN AYRIYETEN KOMİTE YOK”

Sanıkların toplumsal medya hesaplarına verdikleri ilanlarda, “Daireler firmamıza aittir, ayrıyeten kurul bedeli ödemeyeceksiniz” yazılarıyla ve görsellerle ultra lüks meskenlerin fotoğraflarını paylaşarak mağdurların altınlarını bozdurup, araçlarını sattırıp paralarını aldıkları anlatıldı.

“O MESKEN MÜTEAHHİDİN VE SATILDI”

Sanıkların internet sitesine verdikleri bir ilan üzerine, mağdurların sanıkların satış ofisine gittikleri fiyatta anlaştıkları, tapu döneminin yapılmaması üzerine satın aldıklarını düşündükleri meskene gittiklerinde kapıcının, “O konut müteahhite aittir” diyerek dolandırıldıkları sayının üzerinde bir fiyatla satıldığını öğrendikleri belirlendi. Parasını geri istediklerinde inandırıcı olmak için Whapsapp üzerinden EFT imajı gönderdikleri, akabinde bu talimatı iptal edip ödeme yapmadıkları vurgulandı.

SAHİPLERİ VİLAYET DIŞINDA OLAN BOŞ KONUTLARI İLANA KOYMUŞLAR

Sanıkların sahipleri vilayet dışında olan ve satış ilanlarında gördükleri meskenleri kendi sayfalarında ilana koydukları, bu durumdan haberdar olan mal sahiplerine “Evinizi biz almak istiyoruz” diyerek küçük bir kaparo gönderip inanç verdikten sonra meskeni üçüncü şahıslara satış yaparak hem gerçek sahibini, hem de alıcı kişiyi dolandırdıkları bildirildi.

KAĞIT ÜZERİNDE BOŞ ARSA GÖSTERİP DOLANDIRDILAR

Bağcılar bölgesinde boş bir araziyi kâğıt üzerinde gösterip “Buraya lüks bir site yapacağız” dedikleri, 12 ay sonunda site yapmadıkları üzere mağdurlara kira ödemesi de yapmadıkları öğrenildi. Kimi mağdurlara ise etrafı çelik bariyerlerle kapatılmış boş bir arsa gösterip, “İş makineleri bozuk, lakin yakında başlayacağız” dedikleri belirtilen iddianamede, sanıkların kentte tanınan birtakım müteahhit firmaların bilgisi dışında konutlarının sanıklarca satışa çıkarıldığı kaydedildi.

LÜKS MESKEN FOTOĞRAFLARI İLANIYLA KANDIRDILAR

Sanıkların konut haricinde Onur Mobilya ismi altında açtıkları mağazada satışını yaptıkları mobilya ve başka eşyaları paralarını aldıkları halde teslim etmedikleri bildirildi. İddianamede, Onur Küme ismiyle gayrı menkul, otomotiv ve mobilya dalında faaliyet gösteren şirketin çok gösterişli reklam ve toplumsal medya hesapları bulunduğu, lakin gerçekte Onur Küme A.Ş isimli öteki bir firmanın olduğu, sanıkların bu firmayla hiçbir bağı olmadığı, mağdurların da sanıkların sahibi olduğu Onur Grup’un kurumsal bir firma olduğunu düşünerek paralarını kaptırdığı bilgisi yer aldı.

RESMİ KURUMLAR DA PROJEYİ DOĞRULAMADI

Sanıkların, mağdurlarla ortalarındaki alakayı kolay bir borç alakası sorunu yerine çekmeye çalıştıkları, kelamda şirket ya da kendi üzerlerine kayıtlı malvarlığı bulunmayan sanıkların icra takibi korkusu dahi yaşamadan çok sayıda kişiyi dolandırdıkları kaydedildi.

İş bitirme ve tamamladığı proje olmadığı halde etkileyici görsel ilanlarla Onur Küme isimli firmanın da ismini kullanarak Onur Word, Onur Line ve Vaditepe ismiyle üç projeyi hayata geçireceklerine dair müşterileri kandıran sanıkların bu projelerine ait Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğü ve Belediyelerle yapılan yazışmalara nazaran, bu isimlerle ruhsatlandırma, proje, yapı kayıt ve öteki resmi evraklar ve inşaatın imal etabından son basamağa kadar yapılan süreçlere dair hiçbir resmi evraka rastlanılmadığı bildirildi. Sanıklardan kardeş olan E.O, T.O, ile B.E, H.Y, E.T, H.B’nin 60 yıla kadar mahpusla cezalandırılmaları istendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir