Almanya basınında ‘seçim’ yorumu: ‘Kılıçdaroğlu, Erdoğan için gerçek bir tehlike’

Alman Bild gazetesinde, “Bu adam Erdoğan’a karşı ne kadar tehlikeli?” başlığı ile Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı değerlendirildi. “Uzun müddet boyunca Kılıçdaroğlu, sesini yükselten ve otoriter rolünü oynamayı seven Erdoğan’a karşı bir şey yapamaz üzere görünüyordu” tabirlerinin yer aldığı tahlilde, Kılıçdaroğlu’nun son anketlerde önde olduğu belirtildi.

‘BİRÇOK TÜRK, ERDOĞAN’I SORUMLU TUTUYOR’

6 Şubat’ta meydana gelen ve 49 bin 589 kişinin vefatına sebep olan sarsıntıların akabinde, depremzedelere yardımın ‘yavaş ilerlediğini’ yazan Marc Oliver Rühle, şöyle devam etti:

“Şimdi birçok Türk, yıkıcı sarsıntıların sonrasında yardımların yavaşlığından cumhurbaşkanını sorumlu tutuyor. Bu noktada Kılıçdaroğlu devreye giriyor: Hükümeti, felaketle gayrette başarısızlıkla suçluyor ve iktidardaki yolsuzlukları ifşa ediyor.”

İSTANBUL VE ANKARA: ‘DEĞİŞİMİN BİRİNCİ İŞARETLERİ’

2019 mahallî seçimlerinde, İstanbul ve Ankara belediye başkanlıklarına Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın seçilmesini ‘değişimin birinci işaretleri’ olarak pahalandıran Marc Oliver Rühle, “Bu zaferlerle güçlenen Kılıçdaroğlu, bahsi yükseltti” diye yazdı.

‘İNSANLAR ZORBALIKTAN BIKTI’

Bild gazetesine konuşan boksör Ünsal Arık ise, “İnsanlar zorbalık ve diktatörlükten bıktı” açıklamasında bulundu. Berlin’de yaşayan Arık, şöyle devam etti: “Kılıçdaroğlu, halktan biri olduğu ve mütevazi şartlarda yaşadığı için Erdoğan için gerçek bir tehlike.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir