Almanya ile Sabah krizi… Büyükelçi çağrıldı

Dışişleri Bakanlığı, Sabah gazetesi Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Sabah Avrupa gazetesi Yazı İşleri Müdürü Cemil Albay’ın gözaltına alınması üzerine bugün Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz’u Bakanlık’a çağırdı.

Bakanlık’tan bahse ait yapılan yazılı açıklama ise şöyle:

“Sabah gazetesinin Frankfurt Ofisi temsilcilerinin Alman polisi tarafından bugün (17 Mayıs) münasebet gösterilmeden gözaltına alınmaları Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma hareketidir. Bu menfur aksiyonu şiddetle kınıyoruz. Terör örgütü FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle bir FETÖ mensubunun temelsiz ihbarıyla gaye alınan gazetecilerin derhal hür bırakılmalarını bekliyoruz.

Başarıyla gerçekleştirilen Cumhurbaşkanı Seçimlerinin birinci tipi ve 28. Periyot Milletvekili Genel Seçimlerinin çabucak akabinde, Alman makamlarının kelam konusu basın mensuplarını, söze dahi çağırmadan direkt gözaltına almalarını kasıtlı bir hareket olarak görüyoruz.

Basın ve söz özgürlüğü konusunda tüm dünyaya ders vermeye kalkan Almanya’nın özgür basına yönelik bu hareketi, ikili standartlı yaklaşımını ortaya koymaktadır.

Konuya ait olarak Almanya’da gerekli teşebbüsler yapılmış olup, güçlü yansımız bugün Bakanlığımıza çağrılan Almanya’nın Ankara Büyükelçisi’ne de iletilmektedir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir