Altında ABD verisi hareketi… Hızla yükseldi

Küresel piyasalar ABD’den gelen datalarla taraf bulmaya devam ediyor. fiyatları da en çok ABD datalarından etkilenmeye başladı.

Küresel enflasyon sıkıntısıyla ABD de başa çıkmaya çalışıyor. Bunun için agresif olarak faiz artıran ABD’ye ait son açıklanan enflasyon verisi sonrasında faiz artırımlarının duracağı ve bu yıl düşüşe geçeceği beklentisi piyasalara empoze edilmişti.
Ancak Fed yöneticileri enflasyonla gayretin sona ermediği, faiz artırımlarının bu yıl gerçekleşmeyeceğini, Mayıs ayında da güçlü faiz artırımı gerçekleşebileceğini belirtti.

Bu gelişmeler de doları bedelli kılmaya başlarken altın tarafında gerilemeye neden oldu.

Küresel piyasaları yakından ilgilendiren ABD datalarına bir yenisi daha eklendi. ABD’de haftalık işsizlik maaşı müracaatları 245 bin oldu. Beklentiler 240 bin olmasıydı. ABD’de devam eden işsizlik maaşı müracaatları ise 1 milyon 865 bine ulaştı.

ONS VE GRAM DEĞERLENDİ

güne 1195 dolardan başladı. Gün içinde en düşük 1990 dolar, en yüksek de 2011 dolar düzeyini gördü. Şu sıralar 2007 dolardan süreç görüyor.

ise güne 1243 liradan başladı. Gün içinde en düşük 1241 lira, en yüksek de 1254 lira düzeyini gördü. Şu sıralar yüzde 0,60 oranında primle 1251 liradan el değiştiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir