Avrupa’da ‘gaz’ paniği! ‘Bunlar çok endişe verici haberler’

Ukrayna savaşı sonrası Rusya ve Batı ortasındaki tansiyon gün geçtikçe yükseliyor. Rusya, Avrupa’ya gazı değerli ölçüde keserken, Avrupa doğalgaz kıtlığı ve yükselen fiyatların gölgesinde kışa hazırlık yapıyor.

Ancak Kuzey Akım 2 boru sınırındaki basıncın bir anda düşmesi yetkilileri alarma geçirdi.

Boru sınırının geçtiği Bornholm Adası yakınlarında 9 kilometrelik bir girişe yasak alan oluşturulduğu açıklandı.

Danimarka Güç Bakanlığı, Pazartesi günü şu anda çalışmayan boru sınırındaki basınç düşmesi ihbarını aldıktan sonra harekete geçildiğini belirtti.

Hattı işleten Nord Stream 2 AG şirketi, basınçtaki azalmanın gece meydana geldiğini açıkladı. Şirketten yapılan yazılı açıklamada “Nord Stream 2 A çizgisinde süratle basınç düşmesi oldu” denildi ve hususun araştırıldığı vurgulandı.

ŞİRKETİN ÇOĞUNLUĞU RUS HÜKÜMETİNE AİT!

Şirketin çoğunluk payı Rus hükümetine ilişkin doğal gaz devi Gazprom’un.

Danimarka Güç Bakanlığı “Sızıntının yasaklı bölge dışında güvenlik riski yok. Olayın Danimarka’nın gaz tedarikine rastgele bir tesiri olması beklenmiyor” denildi.

Kuzey Akım 2 sınırı, Rusya’dan Almanya ve öteki Avrupa ülkelerine gaz taşınması için yapılmıştı. Fakat milyarlarca euroluk proje, Rusya’nın Şubat’ta Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra durduruldu.

Fakat boru çizgisinde daha evvelce pompalanmış doğalgaz bulunuyor ve büyük ölçülerde gazın atmosfere salınmasından korkuluyor.

Paralel boru çizgisi Kuzey Akım 1 de birkaç hafta kapalı kaldı. Gazprom daha evvelki bir sızıntının durdurulduğunu söyledi.

Avrupa Birliği, Rusya’yı doğal gaz tedarikini Ukrayna Savaşı’nda Avrupa’ya şantaj yapmak için kullanmakla suçluyor. Moskova ise bunu reddediyor.

Ukrayna’nın işgalinden bu yana güç fiyatlarında büyük artış oldu ve tedarik sorunu yüzünden fiyatların daha da artabileceği söyleniyor.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Kuzey Akım-2 doğalgaz boru sınırında basınç düşmesi sabotaj olabilir” dedi.

 

“KUZEY AKIM-2’DE BASINÇ DÜŞMESİ SABOTAJ OLABİLİR”

Kuzey Akım-1 petrol boru çizgisinde yaşanan aksaklıkların akabinde Kuzey Akım-2 petrol boru çizgisinde da basınç düşmesi yaşandığı ve bunun sabotaj olduğuna dair duyumlar olduğunu hatırlatan Peskov, “Bunlar çok kaygı verici haberler. Hakikaten de boru çizgisinde bir tıp tahribat oluşmuş olmasından bahsediyoruz, bunun ne cins bir tahribat olduğu şimdi meçhul. Boru çizgisinin Danimarka’nın ekonomik alanından geçen kısmında basınç önemli manada düşmüş durumda. Hiçbir ihtimali göz arkası edemeyiz” dedi.

 

PESKOV’DA DOKTRİNLERİ İŞARET ETTİ

Rusya Federasyonu Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitry Medvedev’in Rusya’nın nükleer silah kullanmaya zorlanması durumunda NATO’nun Ukrayna’yı korumak için nükleer silahları kullanma ihtimalinin düşük olduğu tarafındaki açıklaması hakkında yorum yapan Peskov, “Aslında doktrinlere atıfta vardı. Nükleer silahların kullanımıyla ilgili doktrinlerimizi hatırlatmak yeterli” halinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir