Bakan Akar, MSB Seyyar Sahra Hastanesinde incelemelerde bulundu

Bakan Akar, MSB Seyyar Sahra Hastanesinde incelemelerde bulundu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneye dönüştürdüğü iki dev çıkarma gemisi ile kurduğu bir sahra hastanesinde 10 bin 17 depremzedeye sıhhat hizmeti verildi

KAHRAMANMARAŞ – Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneye dönüştürdüğü iki dev çıkarma gemisi ile kurduğu bir sahra hastanesinde 10 bin 17 depremzedeye sıhhat hizmeti verildi. Ulusal Savunma Bakanlığı Seyyar Sahra Hastanesinde incelemelerde bulunan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, birinci andan itibaren Türk Silahlı Kuvvetlerinin misyonunun başında olduğunu belirterek, “asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu badirelerin üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız” dedi.

Merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 11 ili etkileyen “asrın felaketinin” çabucak akabinde beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Yaşar Güler ile geldiği Hatay’da Mehmetçiğin nöbet, devriye, arama kurtarma ve hayat takviye faaliyetlerini yerinde takip eden Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın sarsıntı bölgesindeki inceleme ve faaliyetlerine devam ediyor.

Akar beraberindeki Genelkurmay Lideri Orgeneral Güler ile Kahramanmaraş’ta Mehmetçik tarafından kurulan Ulusal Savunma Bakanlığı Seyyar Sahra Hastanesinde incelemelerde bulundu ve faaliyetlere ait bilgi aldı.

Çok kıymetli vazifeleri yerine getiren hastane çalışanını tebrik eden Akar “Acımız, üzüntümüz büyük. Bu yaraları sarmak için birinci günden itibaren asil milletimizle birlikte omuz omuza çalışarak tek yumruk, tek yürek olarak inşallah tüm bu badirelerin üstesinden gelecek, yaralarımızı saracağız” diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetlerinin tüm ögelerinin, karargah ve birliklerinin birinci andan itibaren seferber olduğunu, AFAD ve valiliklerin koordinesinde vazifesinin başında olduğunu vurgulayan Akar, Azerbaycan‘dan gelerek hastanede misyon alan 12 askeri doktor ve 8’i hemşireye de çalışmalarından ötürü teşekkür etti.

Türkiye ve Azerbaycan‘ın “İki devlet tek millet” olduğunu söz eden Akar, “Zafer ile sonuçlanan 44 günlük Vatan Harekatı’nda nasıl tek yumruk, tek yürek olarak hareket ettiysek, bugün de farklı bir çabayı birebir halde birlikte veriyoruz. Azerbaycan ve Türkiye ile tüm kardeşlerimizin savunması ve güvenliği için açıda ve kıvançta bir ve beraberiz. Sağ olun, var olun yaşasın Azerbaycan-Türkiye kardeşliği” tabirlerini kullandı.

Milli Savunma Bakanlığı Seyyar Sahra Hastanesi

Necip Fazıl Kent Hastanesi önünde, 19 konteyner ve 21 çadırdan oluşan MSB Seyyar Sahra Hastanesi’nde, alanında uzman askeri tabipler, yardımcı sıhhat işçisi, idari ve teknik işçi olmak üzere toplam 70 işçiyle zelzelenin birinci günlerinden itibaren vatandaşlara sıhhat hizmeti veriliyor.

Her türlü acil tıbbi müdahalenin yapılabildiği; iki acil, birer radyoloji, laboratuvar, sterilizasyon ünitesi, ameliyathane, hasta kovuşu ve eczaneden oluşan sahra hastanesinde, bu ünitelerin çalışmasını sağlayan takviye üniteleri de yer alıyor.

Hastanede, tıbbi tanıya yönelik her türlü laboratuvar tetkikleri, seyyar röntgen aygıtı ve ultrasonografi aygıtı da mevcut.

Deprem bölgesinden gelen hasta ve yaralılara acil sıhhat hizmeti takviyesi verilmesi ve depremzedelerin durumlarının stabil hale getirilmesi için vazifesini sürdüren hastanede, 7 gün 24 saat sıhhat hizmeti veriliyor.

Dev yüzer hastaneler

Öte yandan zelzelenin çabucak akabinde bölgeye iş makinalarını getiren Türk Silahlı Kuvvetlerinin en büyük çıkarma gemileri TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar, içindeki materyallerin nakliyesinin akabinde zelzele bölgesinde sıhhat hizmeti vermeye başladı.

Rol-2 düzeyinde hastane olarak sıhhat hizmeti veren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük çıkarma gemileri her biri 560 olmak üzere toplam bin 120 yatak kapasitesine sahip.

İki çıkarma gemisi anestezi aygıtı, elektrokoter, portatif aspiratör, büyük/küçük cerrahi setler, transport ventilatör, kombinasyon sedye, oksijen tüpleri, defibrilatör, ventilatör ve ilaçlar/tıbbi sarf materyaller ile genel cerrahi uzmanı, ortopedi ve travmatoloji uzmanı, göğüs cerrahisi uzmanı, kalp ve damar cerrahisi uzmanı, anestezi uzmanı, acil tıp uzmanı ve ilgili yardımcı sıhhat işçisi bulunuyor. Bunların yanı sıra Sıhhat Bakanlığı çalışanı de gemiye görevlendirildi.

“Hatice Deniz” ile “Nur” gemide doğdu

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hastaneye dönüştürdüğü iki dev çıkarma gemisi ile kurduğu sahra hastanesi 10 bin 17 depremzedeye hizmet verdi. Kahramanmaraş’taki sahra hastanesinde 1910 depremzedeye tedavi uygulanırken 93 ameliyat gerçekleştirildi. Bununla birlikte TCG Bayraktar ve TCG Sancaktar’da 34 ameliyatın yanı sıra 8 bin 107 depremzedeye sıhhat hizmeti verildi. Gemilerde ayrıyeten “Hatice Deniz” ile “Nur” isimli iki bebeğin doğumu da gerçekleşti. Mehmetçiğin gemilerde ve sahra hastanesindeki vazifeleri devam ediyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Sıhhat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir