Bir yılda düşürülen balık ağları dünyanın etrafını 18 kez sarabilir

Science Alert’in haberine nazaran, her yıl milyarlarca kanca, milyonlarca balık tuzağı ve yüzbinlerce kilometre uzunluğundaki balık ağları sulara terk ediliyor.

Balıkçılık faaliyetleri yürütenlerin denizlere düşürdüğü ve onlarca yıl su altında varlığını koruyan av gereçleri etraf kirliliğine neden oluyor.

Terkedilen ağların yol açtığı tehlike, denetimsiz biçimde avlanmayı sürdürdükleri için “hayalet avcılık” olarak niteleniyor.

Hayalet avcılığın ziyan verdiği çeşitler ortasında jenerasyonu tükenmekte olan canlılar da yer alıyor. Örneğin, son 50 yılda yüzde 70 oranında azalan köpek balıkları ve vatozların, ağlara ve kancalara takılarak yara aldıkları biliniyor.

Endüstriyel av gereçleri üzerine çalışmalar yürüten Avustralyalı araştırmacıların yaptığı yeni bir değerlendirmeye nazaran, bir yılda denizlere bırakılan balık ağları, dünyayı 18 defa saracak uzunluğa sahip.

Araştırmayı yürüten takımda yer alan Tazmanya Üniversitesi’nden Kelsey Richardson, değerlendirmeye varmak için direkt balıkçılıklardan sağladıkları dataları kullandıklarını belirtti.

Çalışma kapsamında 7 ülkeden 450 balıkçı ile kullandıkları ve denizde kaybolan av materyallerine ait görüşme yapıldı.

Araştırmada, balıkçı teknelerinin boyutunun denize düşürülen ağ ve balık tuzaklarının oranını etkilediği; gemilerin ve büyük teknelerin daha güzel avcılık teknolojilerine sahip olduğu için küçük teknelere kıyasla daha az atık bıraktığı kaydedildi.

Çalışma, Science Advances mecmuasında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir