Çavuşoğlu, Bükreş’te konuştu: Tehditler konusunda seçici olamayız

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesi Rusya’nın Ukrayna işgalinde son duruma ve Türkiye’nin takviyesine ait açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, NATO’nun tehditler konusunda seçici olamayacağını belirterek “Terörizm, Madrid’deki NATO Zirvesi’nde stratejik konseptte kabul edilen iki ana tehditten biridir” dedi. 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katılmak üzere geldiği Romanya’da Aspen Enstitüsü 11’inci Bükreş Forumu’nda konuştu. Bakan Çavuşoğlu, savaşta insan kayıpları arttıkça müzakerelerin zorlaştığını belirterek, “Sadece kınamak sorunu çözemez. Bu nedenle, Ukrayna için barışı sağlamak için harekete geçmeli ve yaratıcı olmalıyız. Türkiye olarak yapmaya çalıştığımız da tam olarak bu.” dedi.

Çavuşoğlu, “Aslında savaşın birinci haftalarında iki Dışişleri Bakanını Antalya’da ve bilhassa iki heyeti Mart sonunda İstanbul’da bir ortaya getirdiğimizde eforlarımız sonuç vermeye yakındı. İnsan kayıpları arttıkça, müzakere yoluyla tahlile ulaşmak zorlaşıyor. Savaş ve diplomasinin bile tıpkı anda birlikte gidebileceğine inanıyoruz” dedi.

“AB başlattığı takviye misyonunda Türkiye’ye müşavereyi tekrar göz gerisi etti”

Çavuşoğlu, Avrupa Birliği’nin Ukrayna konusunda başlattığı Askeri Dayanak Misyonu’nda Türkiye’ye danışmadığını tabir ederek, “AB ve NATO içindeki birliği görmekten çok memnunuz. AB, Ukrayna için yeni bir güvenlik takviye misyonu ilan etti ve bu misyonu başlatmadan evvel Türkiye’ye müşavereyi tekrar göz arkası etti. Dürüst olmak gerekirse, bunun bir kesimi olmak bizim için değerli değil. Ancak AB’nin birkaç üye ülkenin çıkarları nedeniyle stratejik görüşünü nasıl kaybettiğine dair bir örnek olarak verdim. Gereksinimimiz yok diyorum zira ferdi olarak herkes bizim Ukrayna’yı ne kadar desteklediğimizi biliyor. Elbette çatışmaların damgasını vurduğu bölgelerde güvenlik ve istikrar sağlayıcı olarak hareket etmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin başarısı Avrupa’nın da başarısı olacaktır. Başarısızlık bizim için bir seçenek değil” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin Ukrayna-Rusya savaşında izlediği arabuluculuk siyasetine vurgu yaparak, müttefiklerin terörizm konusunda Türkiye’nin yanında olması gerektiğini belirtti. Çavuşoğlu, “NATO’nun 5. Hususu 9 Eylül 2011’den sonra yalnızca bir kere devreye girdi. Müttefikler de terörün en çok gaye aldığı müttefik Türkiye’nin yanında yer almalıdır. Ukrayna’nın Kırım dahil toprak bütünlüğünü ve egemenliğini güçlü bir halde destekliyor ve Ukrayna’ya maddi takviyemizi sürdürüyoruz. Tıpkı vakitte çatışma ve tansiyonu denetim altına almak için çeşitli adımlar atıyoruz. İstanbul Tahıl Anlaşması’nı sıkıntısızca uygulamak ve uzatmak kolay olmadı. IAEA-Rosatom’un Zaporijya görüşmesi, esir takası ve tarafları Türkiye’de yüz yüze görüşmeler için ağırlamak da dahil olmak üzere diplomatik yoldaki müzakerelerdeki rolümüz için yalnızca birkaç örnek” tabirlerini kullandı.

“Tehditler konusunda seçici olamayız”

NATO’nun tehditler konusunda seçici olamayacağının altını çizen Çavuşoğlu, “Avrupa-Atlantik güvenliğini güçlendirmek için sonraki adımlarımıza karar vermek üzere NATO Bakanları için buradayız. Ukrayna’daki savaş ve akabinde ortaya çıkan besin ve güç krizi zayıflıklarımızı gösterdi. Savaştan sonra Avrupa güvenlik mimarisinin temellerini tekrar keşfetmemiz gerekiyor. Tehdit nereden gelirse gelsin toplu bir karşılığa muhtaçlığımız var. İkincisi, tehditler konusunda seçici olamayız. Terörizm, Madrid’deki NATO Zirvesi’nde stratejik konseptte kabul edilen iki ana tehditten biridir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir