Cemevi saldırısı davası: Saldırganın tutukluluk halinin devamına karar verildi

Ogün Akkaya

ANKARA – Muharrem Orucu’nun birinci günü olan 30 Temmuz’da Alevi kurumlarına yönelik eş vakitli 5 taarruz gerçekleştiren bireylerin yargılandığı Cemevi saldırısı davasının üçüncü duruşması Ankara 63. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

CEMEVİ ATAKLARI DAVASINDA BİRİ TUTUKLU ÜÇ KİŞİ YARGILANIYOR

Davanın ikinci duruşmasında tutuklu saldırgan Ahmet Ozan Karaca’nın akıl sıhhatine ait İsimli Tıp Kurumu Üst Heyetinden yine rapor istenmesine, tutuksuz yargılanan Baver Gül ve Çağdaş Can Bardakçı hakkında ise yurtdışı çıkış yasağının devamına karar verilmişti.

ALEVİ KURUMLARI AVUKATLARINDAN SORUŞTURMA GENİŞLETİLSİN TALEBİ

Müşteki Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı, Fatma Ana Cemevi ve Demokratik Alevi Dernekleri temsilcileri de davanın üçüncü duruşmasında mahkeme salonunda yer aldı. Ahmet Ozan Karaca duruşma salonuna görüntü konferans aracılığıyla bağlandı. Tutuksuz sanıklar Gül ve Bardakçı mazeret sunarak duruşmaya katılmadı.

Sanığın akıl sıhhatine ait İsimli Tıp Kurumu Üst Heyeti’nden yine rapor istenmesine kurumdan şimdi karşılık verilmedi. Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi Avukatı Deniz Can Aydın, Alevi Federasyonu Avukatı Serhat Ergül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Avukatı Ali Yılmaz ve Divriği Kültür Derneği Avukatı Kardelen Özcan Çolak soruşturmanın genişletilmesi gerektiği taleplerinde bulundu.

‘SANIĞIN İZMİR VİLAYET EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ İLE TELEFONDA NE KONUŞTUĞU BİLİNMİYOR’

Demokratik Alevi Derneği Ankara Şubesi Avukatı Deniz Can Aydın, “Çeşitli akrabaları ve isimleri bildirdik. Onların dinlenmesi gerekiyor. Çelişkili bir durum var ortada. Bu durum sıhhat raporlarına da yansımış durumda. İzmir Vilayet Emniyet Müdürlüğü ile sanığın telefonda ne konuştuğu bilinmiyor. Maddi gerçeğin ortaya çıkarılması tevsii tahkikat taleplerimizin kabul edilmesi tarafında bir karar bekliyoruz.” diye konuştu.

‘MÜVEKKİLİM DAHA DA MAĞDUR HALE GETİRİLECEK’

Karaca savunmasına ekleyecek bir açıklamasının olmadığını söyledi. Karaca’nın Avukatı Yusuf Ziya Ünsal, Karaca’nın tahliyesine karar verilmesi gerektiğini söyledi. Mesken mahpusu ve elektronik kelepçe tekliflerinde bulunan Ünsal şunları kaydetti:

“Çok önemli ihlaller olduğunu görüyoruz. Ortada tez edildiği üzere bir örgüt kontağı yok. Terörle çaba şube araştırıyor ancak bulamıyor. Biz neyin zorlamasını yapıyoruz. Soruşturmanın genişletilmesi talepleri hakikat olabilir lakin madem hukuku konuşuyoruz bu taleplerin hiçbiri istenilen bir tarafa bizi ulaştırmayacak. Olmayan bir şeyi var etmeye çalışıyoruz. Bu talepler evraka yenilik getirmeyecek, yargılamayı uzatacak. Müvekkilim daha da mağdur hale getirilecek. Bu taleplerin tümüyle reddedilmesi gerekir. Hiçbir işe yaramayacak.”

BİR SONRAKİ DURUŞMA 17 NİSAN’DA

Savcı mütalaasında sanık Karaca’nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Alevi kurumları avukatları Hrant Dink davası üzerinden örnek verdi. Soruşturulması genişletilmesi ve sanık Karaca’nın tutukluluk halinin devamına karar verilmesi gerektiğini beyan etti. Ahmet Ozan Karaca mütalaaya karşı ekleyecek bir kelamının olmadığını söyledi. Dava verilen ortanın akabinde devam etti.

Davada Karaca’nın, tutukluluk halinin devamına karar verildi. Dava kapsamında İsimli Tıp Kurumu’ndan rapor beklenecek ve saldırganlara kayıtlı çizgilerin kayıtları incelenecek. Davanın bir sonraki duruşması 17 Nisan’a saat 11.00’e ertelendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir