CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: “Müteahhitliğin bir kriteri olmalı, müteahhitler için mesleki sorumluluk sigortası getireceğiz”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Müteahhitliğin bir kriteri olmalı. Müteahhitler için mesleksel sorumluluk sigortası getireceğiz. Yapı kontrol elemanları için mesleksel yeterlilik dokümanı getireceğiz” dedi.
Kılıçdaroğlu, partisinin küme toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, Kızılay’ın bir derneğe çadır satmasına ait, “AFAD’ın ve Kızılay’ın çalışanlarına, yöneticileri değil bu iki kurumun bütün çalışanına yürekten teşekkür ederim. Çadır gereksinimi hala var. Bir felaket gününde nasıl olur da Cumhuriyet ile yaşıt olan bir kurum olan Kızılay çadır satar, çadır siyaseti yapar? Kızılay yetkililerine sesleniyorum, deponuzda kaç çadır varsa getirin hepsini alacağız ve sarsıntı bölgesine göndereceğiz. Bu kurumun geldiği hale bakın” dedi.
Kılıçdaroğlu, birtakım düzenlemelerin yapılması gerektiğine işaret ederek, “Müteahhitliğin bir kriteri olmalı. Müteahhitler için mesleksel sorumluluk sigortası getireceğiz. Yapı kontrol elemanları için mesleksel yeterlilik dokümanı getireceğiz. Bu bağlamda yapılacak bütün yeni yapıların bir kimliği olacak. Yapı kimlik evrakının tapuya kaydı yapılacak. Kamuya hizmet veren okullar, AVM’lerde zelzele güvenliği sertifikası olacak. Kızılay, AFAD yine yapılandırılacak. Merkezi ve lokal idarelerle iş birliği objektif kurallara bağlanacak. Enkazın altında vatandaş bekliyor, ‘ben gideceğim, sen gidemezsin’ diyor. Sarsıntı münasebetiyle özel ihtisas mahkemelerinin kurulması lazım. TSK afet sırasında neler yapacak, bu mevzuda protokol hazırlanacak. Toplanma alanları da asla imara açılmayacak” sözlerini kullandı. – ANKARA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir