CHP Vizyon Belgesi’nden öne çıkanlar: Beyaz yakalılara ulaşılamama hakkı, TOKİ binalarında kreş, gençlere danışman

ANKA’nın derlemesine nazaran; CHP’nin İkinci Yüzyıla Çağırı Vizyon Belgesi’nde; beyaz yakalılara ulaşılamama hakkından TOKİ’nin 20 binasından birisinin ortak alan binasına çevrilmesine, dolaylı vergilerin azaltılmasından Türkiye’de toplumsal yardıma harcanan bütçenin 3 kat artırılmasına kadar birçok vaat sıralandı.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul Lütfi Kırdar Milletlerarası Kongre ve Stant Sarayı’nda yapılan İkinci Yüzyıla Davet Buluşması’nda CHP’nin iktisat vizyonunu açıkladı. İkinci Yüzyıla Davet Vizyon Evrakına nazaran CHP’nin iktidar olması halinde Merkez Bankası’nın başına tüm dünyanın hürmet duyduğu bir isim atanacak ve amaç, enflasyonu kalıcı olarak düşük tek haneye indirmek olacak. Türkiye Varlık Fonu tasfiye edilecek ve bütçe birliği sağlanacak. Türkiye’ye 100 milyar dolar direkt yatırım getirilmesi, 3,5 milyon kişilik istihdam sağlanması, kişi başına düşen ulusal gelirin 20 bin doların üzerine çıkartılması, okullarda çocuklara fiyatsız yemek dağıtılmasının dışında Vizyon Belgesi’nden öne çıkan kimi vaatler şöyle:

KÖİ dahil tüm mukaveleler masaya yatırılacak

– Durum ve Hasar Tespit Komitesi kurulacak ve AKP iktidarları periyodunda imzalanan kamu özel işbirliği (KÖİ) projeleri başta olmak üzere tüm projelerde devletin sırtındaki tüm yükümlülükler masaya yatırılacak.

AB ile üyelik müzakereleri canlandırılacak

– “Güçlü Türkiye, Güçlü Avrupa’dır” sloganı ile Türkiye’nin geleceğinin demokratik kurallı dünyada olduğuna dikkat çekildi. Avrupa Birliği üyelik müzakereleri canlandırılacak. Bu çerçevede öncelikle, ‘23. Yargı ve Temel Haklar Faslının’ gerekleri süratle tamamlanacak. Bu fasıldaki siyasi blokajın kaldırılması da AB’den istenecek.

2023 bütçesi tekrar yapılacak

– Seçimin akabinde 2023 bütçesi tekrar yapılacak. Şatafata ve israfa son vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı makamını, ilişkin olduğu yere, Çankaya Köşküne taşıyacağız. Sağlanacak tasarruflarla krizin ezdiği kırılgan kesitleri destekleyeceğiz.

Veri altyapısı güçlenecek

– Strateji ve Planlama Teşkilatı yine kurulacak, üniversite-sanayi-sivil toplum-kamu işbirliği modelleri hayata geçirilecek, Ar-Ge faaliyetlerini destekleyen kurumsal yapı güçlendirilecek. İnternete erişim özgürleştirilecek ve kentlerdeki bilgi iletim alt yapısı güçlendirilecek.

Her aileye taban gelir sağlanacak

– Aile Dayanakları Sigortasıyla her aileye taban bir gelir sağlanacak. Aile Dayanakları Sigortası’ndan faydalanan tüm ailelerin gençlerine burs sağlamak birincil öncelik olacak. Bu sigortadan faydalanan ailelerdeki gençlere istihdamda öncelik sağlanacak. Aile Sigortası kapsamında toplumsal yardım, bayanların hesabına yatırılacak. Sigorta ile konutunda engellisine, yaşlısına bakan tüm bayanların emeklilik hakkı devlet garantisi altına alınacak. 25 bin genç toplumsal hizmet uzmanı istihdam edilerek, bu kurumda devletin temsilcisi olarak ailelerle daima temas halinde ve takipte olacak.

Vergi yükü adil dağılacak

– Kayıt dışılık azaltılarak, vergi tabanı genişletilecek. Vergi yükünü adil dağıtılacak ve dolaysız vergileri temel alan, dolaylı vergilerin tartısını azaltan vergi yapısı tesis edilecek. Sendikalaşmanın, örgütlü toplumun önü açılacak. Eğitimde fırsat eşitliği sağlanacak. Cinsiyet eşitsizlikleriyle faal biçimde gayret edilecek. Bayanların iş ömrüne iştiraki önündeki pürüzler kaldırılacak. Bayana yönelik şiddete sıfır tolerans gösterilecek ve İstanbul Kontratı yine yürürlüğe girecek. Eşit ve nitelikli eğitime ulaşmak kreşlerden başlayarak her çocuğun hakkı olacak.

Sosyal yardım bütçesi üç kat artacak

– Tüm çocukların eşit muamele göreceği bir Türkiye inşa edilecek. Mevsimlik tarım çalışanlarının çocuklarından, kimsesiz çocuklara; ailesi varlıklı ya da fakir fark etmeksizin, her çocuğun yeterli yaşama hakkı, eğitim hakkı devlet teminatına alınacak. Türkiye’de toplumsal yardıma harcanan bütçe 3 katına çıkarılacak.

Kamuda insan kaynağı oluşturulacak

– Tesir Tahlil ve Kıymetlendirme Şurası kurulacak. Kamuda bu tahlilleri yapabilecek insan kaynağı devlet eliyle yetiştirilecek. Kamuda nitelikli istihdam yaratılacak. Kamu İhale Kanunu’nu yeşil iktisat siyasetleriyle uyumlu, teknoloji ağır üretimi teşvik eden, bölgesel kalkınmayı destekleyen; organize kabahat, yolsuzluk, kara para aklama kabahatleriyle çaba eden bir yapıda hazırlanacak ve kamuda “temiz ihale” periyodu başlayacak.

Beyaz yakalıların ulaşılamama hakkı olacak

– Kaliteli, garantili ve zenginleştirici istihdam stratejisiyle, konuttan ya da hibrit çalışma ismi altında mesaisi bir türlü bitmeyen, üstelik bu çalışma için gereken tüm masraflarını da kendi üstlenen, toplumsal teminatları de tam sağlanmayan beyaz yakalılara, fazla mesai ödenecek, ulaşılamama hakkı olacak ve tam toplumsal teminat sağlanacak.

Gençlere danışman 

– Hayata Atılma Fonu kurulacak. Gençlerin iş fikirlerini hayata geçirebilmeleri için gereken birinci finansal kaynak karşılanacak. İŞKUR’un MEB ile uyumla yürüteceği “Danışmanını Ara” uygulaması geliştirilecek.

TOKİ’nin her 20 binasından birisi ortak alan olacak

– TOKİ’nin yaptığı toplu konutlarda her 20 binadan birisi ortak alan binası olarak ayrılacak. İçinde “kreş”, “geceli-gündüzlü yaşlı bakım merkezi”, dijital kütüphane, “girişimcilik-teknoloji merkezleri” olacak. (ANKA)

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu vizyon dokümanını açıkladı: Yeni Türkiye hayalimiz için yola çıkıyoruz; doğrul milletim, asla başını eğme, ayağa kalk!

TIKLAYIN – Prof. Daron Acemoğlu: Karşımızdaki tablo çok negatif lakin Türkiye’nin geleceğini karamsar görmüyorum
TIKLAYIN- Prof. Hakan Kara: Geçmişten ders alıp geleceğe yönelik siyasetleri tasarlamak gerekiyor
TIKLAYIN- Hacer Foggo: Güçlü toplumsal devlet Türkiye’nin teminatı olacak
TIKLAYIN- CHP’li Öztrak: Merkez Bankası’nın başına tüm dünyanın hürmet duyduğu bir ismi atayacağız
TIKLAYIN- Kılıçdaroğlu’nun Endüstriyel Dönüşüm Baş Danışmanı Jeremy Rifkin: Yeni çağ için işe başlamanın zamanı
TIKLAYIN -CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı” programı | Prof. Dr. Refet Gürkaynak: Uzmanlıkla Türkiye’de enflasyon düşer; bunun nasıl yapılacağını biliyoruz, güç değil
TIKLAYIN – Ekonomist Ufuk Akçiğit: Makus haber, çok fazla alanda ezalar var; düzgün haber, yapabilecek çok şeyimiz var

TIKLAYIN | Hasan Cemal’in yazısı- Zorba gidecek!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir