CHP’li Öztürk Yenişehir çiftçisinin sorununu TBMM’de gündeme getirdi

BURSA (İGFA) – Bursa’nın Yenişehir ilçesinde Ziraat Odası kayıtlarında yaşanan aksaklıklar 5 bine yakın çiftçiyi mağdur etti. Çiftçiler emeklilik için gerekli prim günlerini tamamlamış olsalar da SGK kayıtların gerekli biçimde tutulmadığını münasebet göstererek, emeklilik hakkı kazanmış çiftçileri emekli etmedi.

Çiftçilerin yaşadığı sorun ÂLÂ Parti’nin ‘Bursa ili Yenişehir Ziraat Odasına kayıtlı bulunan çiftçilerin yaşadığı meselelerin araştırılması’ formundaki teklifiyle Meclis Genel Kurulu’na taşındı.

CHP ismine kelam alan Bursa Milletvekili Hasan Öztürk, “AK Parti’nin 20 yıllık iktidarında tarım da bitti, çiftçi de bitirildi. Tarım Cumhuriyet’in birinci yıllarında ülkenin dinamiğiydi, artık AKP iktidarlarında üvey evlat oldu.Genç nesil toprağını terk edip kente göçtü, kalanlar ise ne ekecek para buldu ne de ektiğini satacak. Çiftçi perişan, pazarda maydanozu yarım kestiren kentteki tüketici de daha perişan… Köylü ne yapsın?” diyerek çiftçilerin yaşadığı sıkıntıları sıraladı.

Mazot fiyatının son bir yıla nazaran neredeyse iki katından fazla arttığını, son bir yılda besi yemi fiyatının yüzde 50’den fazla artış gösterdiğini belirten Öztürk, zirai ilaçların ise pahalılık nedeniyle ulaşılamaz olduğunu söyledi.

ÇİFTÇİNİN KULLANDIĞI SULAMA FİYATI YÜZDE 50 ZAMLANDI

Üreticiler açısından en kıymetli maliyet kalemlerinden bir başkasının sulama fiyatları olduğunu söyleyen Öztürk, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından işletilen sulamalarda, bölgelere nazaran değişmekle birlikte su fiyatlarında yüzde 50’den fazla oranda artış gösterdiğinin altını çizdi. Öztürk, tüm tarife kümeleri için geçerli olmak üzere çiftçilerin büsbütün kendi imkânlarıyla kullandıkları yeraltı suyu fiyatlarına de yüzde 50’ye yakın artırım geldiğini söyledi.

Yenişehir’de yaşanan sıkıntıya ait Öztürk açıklamalarında şunları kaydetti:

“Yenişehir ilçemizde 5 bine yakın çiftçimizki bu aileleriyle birlikte 20 bin kişi eder, mağdur durumdalar.Emeklilik hakkı kazanmışlar lakin maaş alamıyorlar.Varlar ancak yoklar. Niçin? SGK mevzuatı mucibince Tarım Bağ-Kur’undanSGK’da tescili bulunan çiftçilerimiz, ödedikleri prim yahut sattıkları eserlerden kesilen primler sayesinde Tarım Bağ-Kur’undan emekli olabiliyor. Bu kayıtla birlikte SGK’ya prim ödüyor, ödediği primler sayesinde de yıllarca devletin sıhhat hizmetlerinden yararlanıp emekli oluyor. Yenişehir Ziraat Odasında tüm süreçleri yapabilen çiftçilerimiz, bu kayıtlar yöntemine uygun tutulmadığı gerekçesiyle, kimi çiftçilerin ödediği prim gün sayısı 9 bin günden 6 bin güne, kimi çiftçilerin 7200 günden 3 bin güne, kimi çiftçilerin ise 5400 günden 300 güne indirilerek Yenişehir çiftçisi büyük bir mağduriyetle baş başa bırakılıyor. Tekraren her yolu denediler bir sonuç alamadılar.SGK ile Yenişehir Ziraat Odası ortasında sıkışıp kaldılar.Bu sorunun acilen çözülmesi için Aziz Meclisimizin harekete geçmesini talep ediyor. ‘Köylü milletin efendisidir’ diyorum”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir