CHP’nin çadır satışlarına ilişkin önergesi reddedildi

CHP, Kızılay’ın sarsıntıdan sonra çadır ve besin satışıyla ilgili araştırma önergesinin bugün TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmesini önerdi. Teklif, AKP ve MHP’li vekillerin oylarıyla reddedildi. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Kızılay’da vergi kaçakçılığı yapılıyor, koşullu bağışlarla. Bir kişi, bir şirket neden bir kurum üzerinden kaideli bağış yapar? Şayet nitekim gönlünden geçiyorsa masraf bağış yapacağı kuruma bağışı yapar. Kızılay’ın üzerinden koşullu bağış yapıyor. Ben Kızılay’a bağış yapacağım, lakin sen bu bağışı kullanamayacaksın… Pekala ne yapacağım? O bağışı benim öngördüğüm vakfa, cemaate, tarikata ya da kuruma vereceksin. Kızılay vergiden muaf olduğu için vergi kaçakçılığı” dedi.

‘Kızılay işçilerinin asla eleştirilecek bir yanı yoktur’

Önergenin münasebetini açıklayan CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “Bütün yurttaşlarımız ayaktaydı ve ne yaparız arayışı içerisindeydi. Yurttaşlarımız ayaktaydı, Kızılay ve AFAD idaresi uykudaydı. Bugün konuşacağımız Kızılay ile ilgili mevzuda Kızılay işçilerinin asla eleştirilecek bir yanı yoktur. Onlar canları değerine her felakette harikulade bir özveriyle çalışarak hayat kurtarmaya adeta kendilerini adamış beşerler. Onları yürekten kutluyorum. Ve onları katiyen bu tartışmanın dışında tutuyoruz. Tartışma dışında tuttuğumuz ikinci değerli kurum Kızılay’ın kendisi. Kızılay, asla tartışma konusu yapılamaz. Bizim konuşacaklarımız Kızılay’ı yönetenlerle idare anlayışından ibaret” dedi.

‘Kızılay vergiden muaf olduğu için vergi kaçakçılığı…’

Kızılay’ın sarsıntı sonrası çadır, besin satışının ortaya çıktığını belirten Bingöl, “Kızılay yöneticilerinin sabıkaları o kadar kalabalık ki… Çadır ve besin satma bu devirde deşifre oldu. Artık Kızılay’da vergi kaçakçılığı yapılıyor, koşullu bağışlarla. Bir kişi, bir şirket neden bir kurum üzerinden kaideli bağış yapar? Şayet hakikaten gönlünden geçiyorsa masraf bağış yapacağı kuruma bağışı yapar. Kızılay’ın üzerinden koşullu bağış yapıyor. Ben Kızılay’a bağış yapacağım, lakin sen bu bağışı kullanamayacaksın… Pekala ne yapacağım? O bağışı benim öngördüğüm vakfa, cemaate, tarikata ya da kuruma vereceksin. Kızılay vergiden muaf olduğu için vergi kaçakçılığı…” diye konuştu.

‘Birleşmiş milletler senin yakana yapışıp benim siparişimi niye gönderdin mi diyecek’

Kızılay’ın çadır satışına değinen Bingöl, “Kerem Kınık (Kızılay Genel Müdürü) açıklıyor. Diyor ki ‘Bu yanlışlı bir davranış. Haberi yokmuş. Ya Allah’tan kork ya. Sen bu şirketin idare konseyi liderisin. Yalnızca AHBAP’a değil, birçok özel şirkete, birçok sivil toplum kuruluşuna çadır satmışsın. Diyor ki ‘Birleşmiş Milletler’in siparişi…’ Eee, sen bu çadırı sarsıntı bölgesine gönderdiğinde Birleşmiş Milletler senin yakana yapışıp benim siparişimi niye gönderdin mi diyecek? Bilakis Birleşmiş Milletler, o gün ‘Suriye ve Türkiye’ye yardım yapın’ diye davet yaptı tüm dünyaya” dedi.

‘Kimin malını kime satıyorsunuz’

İYİ Parti Aksaray Milletvekili Ayhan Erel ise “Tarihin en esaslı kurumlarından biri olan Türk Kızılay’ında yolsuzluk, usulsüzlük, adam kayırmacılık üzere birtakım savlarla gündeme gelmektedir. Bu yaşadığımız acılı günlerde de Kızılay’ın sarsıntı bölgesinde çadır ve konserve satışını üzülerek ve şaşkınlıkla takip etmekteyiz. Kimin malını kime satıyorsunuz. Milletten aldığınızı millete hangi yüzle pazarlıyorsunuz” diye reaksiyon gösterdi.

‘Başkanın bu satışlardan da mı haberi yoktu’

HDP Ankara Milletvekili diye sordu.

‘Çadır sattı, besin sattı, kan sattı. daha ne satacaktı, bizi mi satacaktı’

Kerestecioğlu, “Satışlar yalnızca çadırla da sonlu değil. Konserve besinleri, hatta yardım için gönderilen ikinci el eşyaları da satmışlar. Kızılay’ın 2021 yılı faaliyet raporuna nazaran 2019 yılında 1 milyon; 2020 yılında 759 bin ikinci el eşya satışı yapılmış. Artık soruyorum size; 99 zelzelesinden sonra milyonlarca dolar fiyatında vergileri topladınız mı? Topladınız, ne yaptınız halkın vergilerini? Çadır niçin stoklamadınız? Konteyner, ilaç niçin stoklamadınız? Mazot niçin stoklamadınız? Ordunun lojistiğini niçin seferber edip milyonlarca beşere ekmek yedirmediniz? Her şeyi satmaya ve kar elde etmeye odaklanmışsınız. Sormazsınız. Zira siz talimat almadan istifa bile edemezsiniz. Ne yaptınız bu kurumu? Çadır sattı, besin sattı, kan sattı. Daha ne satacaktı, bizi mi satacaktı” diye reaksiyon gösterdi.

‘Kızılay’ın elinde tertipli akar olarak yalnızca maden suyu imtiyazı bulunmaktadır’

AKP Kocaeli Milletvekili İlyas Şeker, “Kızılay’ın elinde nizamlı akar olarak yalnızca maden suyu imtiyazı bulunmaktadır. Kızılay, sürdürülebilir finans gereksinimini karşılamak için yüzde 100 sermayesi Kızılay’a ilişkin olan yatırım kümesini oluşturmuştur” dedi.

CHP’nin önerisi, AKP ve MHP’li milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir