Çin’in uzay istasyonundaki taykonot ekibi Dünya’ya döndü

Çin’in Dünya yörüngesinde kurduğu Tiengong (gök sarayı) Uzay İstasyonu’ndaki taykonot takımı, 6 aylık vazifesini tamamlayarak geri döndü.

Devlet televizyonu CCTV’nin haberine nazaran, Çın Dong, Liu Yang ve Cai Şucı‘yı taşıyan Şıncou-14 uzay kapsülü, akşam saatlerinde Gobi Çölü’ndeki Donfıng alanına indi.

Uzayda 180 gün geçiren taykonotların sıhhat durumlarının uygun olduğu bildirildi.

Şıncou-14 uzay mekiği 5 Haziran’da fırlatılmış, grup 6 Haziran’da misyona başlamıştı.

Uzay istasyonuna yollanan üçüncü grup olan taykonot kümesi, 6 ay boyunca istasyonun ana iskeletinin kurulumuna yönelik çalışmalar yürütmüş, bunun için 3 kere uzay yürüyüşü gerçekleştirmişti.

Taykonotlar, Şıncou-15 mekiği ile 29 Kasım’da istasyona gönderilen yeni taykonot takımı ile birinci defa yörüngede vazife bölüm teslimi yapmıştı.

Çin’in uzay istasyonu kurma planı

Çin, ABD’nin uzay araştırmaları alanında işbirliğini yasaklaması ve Milletlerarası Uzay İstasyonu (ISS) programına iştirakini engellemesi nedeniyle kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yürütüyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşması planlanan Tiengong İstasyonu tamamlandığında Rusya’nın artık aktif olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık birebir boyutlarda olacak.

İstasyonun ana modülü “Tienhı” (göksel uyum) ismi verilen çekirdek modül 29 Nisan 2021’de, birinci laboratuvar modülü “Vıntien” (gökleri aramak) 24 Temmuz’da, ikinci laboratuvar modülü Mıngtien (gökleri düşlemek) 31 Ekim’de fırlatılmıştı.

Çekirdek modüle laboratuvar modüllerinin eklenmesiyle istasyonun “T” biçimli ana iskeleti tamamlanmıştı. Ana iskelet kurulduktan sonra “Şüntien” (gökleri dolaşmak) ismi verilen uzay teleskobunun, başka bir modül olarak istasyona eklenmesi planlanıyor.

Montajının 2022’nin sonunda tamamlanması hedeflenen istasyonda üç kişilik taykonot grubu dönüşümlü vazife yapıyor. (AA/İHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir