Dele Alli: Bu sevgiye karşılık vermem gerekiyor

Dele Alli, Beşiktaşlı taraftarların sevgisine performansıyla karşılık vermek istediğini söz etti. İngiliz yıldız düzenlediği basın toplantısında yeni dönem gayelerini paylaşırken birçok bahiste değerlendirmede bulundu:

– Türkiye’ye geldiğim için önemli manada çok memnunum. Buraya gelmek, benim adıma bir meydan okuma. Valerien Ismael hocamızın gruptan ve benden istediği şeyler çok net. Ben kendisini alanda korkusuzca söz etmek isteyen bir oyuncuyum. Valerien hocamız da bana bu özgüveni verdi.

– Futbol iniş ve çıkışlarla dolu. Ben de İngiltere’de birkaç sıkıntı yıl geçirdim. Bir futbolcu oynamadığı vakit performansı düşebilir. Çok üstlerde olduğunuzda bunu âlâ değerlendirmeniz lazım. Performans düştüğünde de buna takılı kalmamak gerekiyor. Yaşım münasebetiyle bunu net halde öğreniyorum.

– Burası mükemmel bir fırsat oldu. Teklif geldiğinde bu fırsatı kıymetlendirme konusunda heyecanlandım. Türkiye Ligi güç bir lig. Burada ekibe takviye olabileceğimi biliyorum. Futbol tutkumla elimden geleni yapacağım. Çok düzgün vakitlerimiz olacak, kadro olarak bunun keyfini çıkaracağız.

– Dönem içinde bazen düşüşler de olacak lakin bunun bizi düşürmesine müsaade vermeyeceğiz. Esasen bu mantaliteyle başarılı olunur. Ben de bu sıkıntı ligde grup arkadaşlarımla birlikte hem kişisel hem de grup olarak çok güzel işler yapacağımızı biliyorum.

– İngiltere’de çok fazla derbi maça çıktım fakat buradaki derbi çok daha farklı, çok heyecanlıyım. Gittiğim her yerde herkes bana bu maçı soruyor. Bu derbinin, bu maçın bir kesimi olmak çok heyecanlı hissettiriyor. Beklemediğim bir sakatlık yaşadım fakat kıymetli değil, şu anda pek düzgün hissediyorum.

– Buraya geldiğim birinci andan itibaren çok fazla sevgi hissettim. Benim de buna karşılık olarak taraftarları memnun etmek, kendi performansımı, kendi oyunumu alanda göstermem gerekiyor. İnsanları bir manada performansımla şaşırtmak istediğimi de söyleyebilirim. Bir kafeste oynuyormuş üzere bir durum değil, alanda özgürce oynadığımı hissediyorum. Burada her anı, her maçı pahalandırmak ve grup arkadaşlarımla bir arada şampiyonluğa ulaşmak istiyorum.

‘Hedefim ulusal takım’

İngiltere Ulusal Takımı’na 3 yılı aşkın bir müddettir davet edilmeyen Dele Alli, Beşiktaş’taki performansıyla yine takıma çağrılmayı hedeflediğini söyledi. Siyah-beyazlı futbolcu, “Her oyuncu ulusal kadroda oynamak ister. Mutlaka ulusal kadroya dönmek istiyorum. Burada çok uygun bir performans gösterip her oyuncu üzere dönmek istiyorum” yorumunu yaptı.

‘Süper Lig şaşırttı’

İngiliz yıldız, Türkiye’de çok sıkıntı ve rekabetçi bir ligle karşılaştığını vurguladı. Dele Alli, “Burada çok güzel oyuncular ve gruplar var. Maçlar sıkıntı geçiyor. Ayrıyeten futbolun insanlara tabir ettiği şey çok fazla. Bu da bir baskı oluşturuyor. Fakat bu baskıyı gerçek formda yönlendirdiğimiz vakit çok daha düzgün sonuçlar alacağız. Türk futbolunun zorluğu beni şaşırttı. Güç bir lig fakat biz üstesinden geleceğiz” tabirlerini kullandı.

‘Ben de birebirini yapardım’

Ankaragücü ile deplasmanda oynadıkları maçtan sonra alanda yaşananları pahalandıran Dele Alli, “Orada yaşananlar asla olağan değildi. Josef’in yerinde olsam arkadaşlarımı korumak için ben de birebirini yapardım” dedi. İngiltere’de benzeri bir şeyle karşılaşmadığını da aktaran başarılı oyuncu, “Futbolcuların inançlı bir ortamda oynaması lazım. Ben orada değildim, daha sonradan izledim. Nitekim izleyince çok şaşırdım. Hayatımda bu türlü bir şey yaşamadım” dedi.

‘Yüzde 150 ile oynarım’

“Biz nitekim çok tempolu bir grubuz. Buraya geldiğimde bunu net olarak gördüm. Oyuncuların tempolu oynaması beni çok keyifli etti. Burada kendimi rahat hissediyorum. Bu durum klasik olan adaptasyon problemini da ortadan kaldırıyor. Adapte olduğumu söyleyebilirim. Tutku ve hisle futbol oynamayı seven bir oyuncuyum. Türk futboluna her baktığımda da tutku ve hissin var olduğunu görüyorum. Bu durum da, taraftarlar için yüzde 110’umu, yüzde 150’mi vermek istememi sağlıyor. Artık mental olarak farklı ve çok güzel olduğumu söyleyebilirim. Hayatta zorlayıcı durumlar, öğrenme fırsatı oluşturur. İnsan olarak ve futbolcu olarak beni zorlayan durumlardan çok şey öğrendiğimi düşünüyorum.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir