Deprem ve salgın dönemlerindeki fahiş fiyat artışlarına hapis cezası geliyor

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın talimatıyla, Bakanlık, sarsıntı ve salgın periyotlarındaki fahiş fiyat artışlarının önlenmesi hedefiyle yeni yasal düzenleme için teknik çalışma başlattı.

DEPREM VE SALGIN PERİYODUNDA FAHİŞ FİYATLARI MAHPUS CEZASI

Çalışmaları devam eden düzenlemeye nazaran, TCK’ye yeni bir unsur eklenerek, sarsıntı ve salgın devirlerinde fırsatçılık yapanlara mahpus cezası verilecek. Sarsıntı ve salgın periyotlarında kiraların ve eserlerin fiyatlarını fahiş oranda artıranlar 2 yıldan 5 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılacak. Ayrıyeten bu şahıslara isimli para cezası verilecek.

NAKLİYE VE TAŞINMA FİYATLARINI DE KAPSAYACAK

Depremler sonrasında kiraların yanı sıra nakliye ve taşınma fiyatlarını artıranlar da bu düzenleme kapsamında pahalandırılacak. Yeni düzenlemenin ilerleyen günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) gündemine gelmesi bekleniyor.

BAKAN BOZDAĞ, AĞIR CEZALAR ÖNGÖREN DÜZENLEME AÇIKLAMASI YAPMIŞTI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 25 Şubat’ta Diyarbakır’da yaptığı açıklamada, sarsıntıların akabinde ceza mevzuatı ve cezai yaptırımlar konusunda bir hazırlık içerisinde olduklarını belirtmişti. Bakan Bozdağ, “Çok ağır cezalar öngören düzenlemeler yapacağız lakin bu düzenlemeler özel düzenleme olacak, böylesi vakitlerde uygulama imkanı bulacak. Gördük ki mevcut ceza kanunumuz bu hususta kâfi değil.” açıklamasında bulunmuştu.

Kaynak: AA / Şimdiki

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir