Diyanet ile sendika arasında cami denetimi kararı: Gizlilik içinde yürütülecek

Diyanet-Sen ile Diyanet İşleri Başkanlığı ortasında gerçekleştirilen kurum idari konsey toplantısıda muahede sağlanan hususlar imza altına alındı.

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine nazaran; Sendika ile Diyanet ortasında imzalanan metne nazaran, cami kontrolleri “gizlilik” içerisinde yürütülecek. Denetçilerin görüşlerini işledikleri kontrol defter ve formunu da yalnızca kontrol geçiren görevlilerin görebileceği bir sistem kurulacak.

Söz konusu karar şöyle:

“Murakıpların cami kontrollerine yönelik iş ve süreçlerinin zımnilik içerisinde yürütülmesi, Murakabe Defteri ile Ek-16 Din Hizmetleri Kontrol Formu’nun yalnızca kontrol geçiren vazifelinin görebileceği bir uygulama ve sistem geliştirilmesi konusunda çalışma yapılması.” 

Diyanet’in mevzuatına nazaran cami ve Kuran kursları ile buralarda vazifeli çalışanın çalışmaları murakıplar tarafından denetleniyor. Kontroller, mescitlerde namaz saatlerinde, Kuran kurslarında ise mesai saatlerinde yapılıyor. Her cami ve Kuran kursunda bir murakabe defteri bulunduruluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir