Erdoğan: Bu kişi yönetime geçse ekonomiyi iki günde yerle yeksan edecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Gazi Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Emeklilerle İftar” programına katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun emekli maaşları ve ikramiyelerine dair vaatlerini eleştiren Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

KAN SİYASETİ: Bu ramazan ayında da İsrail polisinin, terör ve tedhiş aksiyonlarıyla Mescid-i Aksa’yı ve Filistinli Müslümanları maksat almasından duyduğumuz üzüntüyü ve öfkeyi belirtmek istiyorum. İbadet eden sivillere ses bombalarıyla, coplarla, plastik mermilerle müdahalede bulunmak, tam manasıyla belhum adal’lik işaretidir. İsrail idaresinin tüm samimi ikazlara ve telkinlere karşın estirdiği bu şiddet dalgasının ardında içeride yaşadığı sıkışmışlığın yattığı anlaşılıyor. Bunun ismi zulüm siyasetidir, kan siyasetidir, provokasyon siyasetidir.

KIRMIZI ÇİZGİMİZ: Türkiye, bu hücumlar karşısında asla sessiz ve hareketsiz kalamaz. Mescid-i Aksa’ya el uzatılması, Harem-i Şerif’in kutsiyetinin ayaklar altına alınması bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs’e gerektiğinde canları kıymetine sahip çıkan Filistinli kardeşlerimiz yalnız değildir. Müslümanların birinci kıblesine yönelik alçak aksiyonları ülkem ve milletim ismine kınıyor, bu atakların bir an evvel durdurulması davetinde bulunuyorum.

YENİ JENERASYONLARA SİZ İZAH EDEBİLİRSİNİZ: Çalışırken olduğu üzere emeklilik devrinizde de sizlerin daima yanında olacağız. Türkiye Yüzyılı’nı sizlerin deneyimiyle, birikimiyle, geniş ufkuyla şekillendireceğiz. Sizler eski Türkiye’yi, eski Türkiye’nin yokluklarını, yoksulluklarını, krizlerini, acılarını, kayıplarını en düzgün bilenlersiniz. Ülkemizin 20 yıldır nereden nereye geldiğini, tahminen gençlerimize anlatmakta zorlanabiliyoruz lakin sizler bunun canlı şahitlerisiniz. Huzurun, inancın, istikrarın, sahip olduğumuz demokrasi ve kalkınma hazinesinin eser ve hizmet siyasetinin manasını yeni jenerasyonlara lakin siz izah edebilirsiniz.

400 DOLARA YÜKSELTTİK: Hükümete geldiğimizde 66 lira, yani o günkü kurla lakin 50 dolara tekabül eden emekli maaşı alan insanlarımız vardı. Türkiye’nin, geçtiğimiz 20 yılda sağladığı büyümeden, zenginlikten, emeklilerimiz de istifade etti. En düşük emekli maaşını son düzenlemeyle 7 bin 500 liraya, yani yaklaşık 400 dolara yükselttik. Tıpkı periyotta taban fiyatı 184 liradan 8 bin 500 liraya, engelli aylığını 25 liradan 2 bin 400 liraya, 65 yaş aylığını yeniden 25 liradan 1900 liraya çıkardık.

BAYRAM İKRAMİYESİNİ BİZ BAŞLATTIK: Yurtdışında çalışanların ülkemizdeki emekliliklerini kolaylaştırdık. Borçlanma imkanını genişleterek, emeklilik haklarından yararlanabilmedeki gecikmelerin önüne geçtik. PTT aracılığıyla talep eden emeklilerimizin maaşlarını meskenlerinde alabilmelerini sağladık. Emeklilikle ilgili süreçlerin pek birçoklarının elektronik devlet üzerinden yürütülebilmesini temin ederek kurumlardaki yığılmaların önüne geçtik. Memurların ek göstergelerinde yaptığımız yükseltmelerden emeklilerimiz de yararlandı. Tarihimizde birinci kere emeklilerimize bayram ikramiyesi ödemesini biz başlattık. Birinci olarak 2018 yılında Ramazan ve Kurban Bayramlarında biner lira olarak başlayan bu ödemelerin meblağını evvel 1100 liraya, artık de 2000 liraya çıkardık. Bu listeyi onlarca unsurla uzatmak mümkündür. Yalnızca en düşük emekli maaşını getirdiğimiz düzey bile başlı başına emeklilerimize verdiğimiz bedelin göstergesidir.

NAMUS KELAMI VERMİŞTİ: Son günlerde birileri emeklilerimizin maaşları ve ikramiyeleri üzerinden bir istismar siyaseti yürütmeye çalışıyor. Neymiş? Maaşları şöyle yapacakmış, ikramiyeleri bu türlü yapacakmış, bunun için kelam veriyormuş. Hatırlarsanız tıpkı zat mahalli seçimler öncesi kazandığı belediyelerden tek bir çalışanın bile işinden edilmeyeceği konusunda namus kelamı vermişti. Nerede namus? Ne oldu?

Bunca insan belediyelerde ne oldu? Çıkarıldı. On binlerce insan işinden, ekmeğinden edildi. Bu kişi namus kelamını asla yerine getirmedi.

BEDAVA TRAKTÖR DAĞITACAKLARDI: Tıpkı halde mahalli yönetimler seçimleri öncesi belediyelerinde toplu taşımadan suya kadar her hizmeti ücretsiz yapma kelamı verdiler. Lakin onların da hiçbirini tutmadılar. Hatta ekranlara çıkıp belediyeyi kazandıkları yerlerde ‘Her çiftçiye ücretsiz traktör vereceğiz.’ diye söylediler. Sorun bakalım, ülkenin neresinde, hangi çiftçiye parasız traktör vermişler. Anlaşılan artık de gözlerini emeklilerimize kestirmişler. Her seçim öncesi yaptıkları üzere açmışlar vaat bohçasını bol keseden dağıtıyorlar.

MAAŞLARI AKSATMADIK: Mesela sizlerin emekli maaşlarını bayramlarda ve gibisi özel günlerde erken ödediğimiz olmuştur. Lakin asla bir gün bile aksatmadık, geciktirmedik.

KİMSE SONRAKİAYMAAŞIN YATIP YATMAYACAĞINI BİLEMEYECEK: Allah göstermesin, bu kişi ülkenin idaresine geçerse olacakları ben size söyleyeyim. Kelamını ettiği o ikramiye, o maaş artışlarını yapar mı? Bilmiyorum. Lakin kesin olan şu ki emeklisinden personeline ve memuruna kadar devlet bütçesinden maaş alan hiç kimse bir sonraki ay hesabına o paranın yatıp yatmayacağını bilemeyecektir. Bunların halef selef oldukları liderleri da bu türlü yapmadı mı? Muharrir kasa Başbakanlığın önüne atılmadı mı? Sarsıntı bölgesinde yıkılan konutunun yerine bir an evvel yenisinin yapılmasını bekleyen vatandaşımız, o yuvasına ne vakit kavuşacağını hiçbir vakit bilemeyecek. Engellisinden yaşlısına, dul ve yetiminden şehit yakını ve gazisine, devletten toplumsal yardım ödemesi alan hiçbir insanımız bir sonraki ay hesabına bu paranın gelip gelmeyeceğini bilemeyecek. Zira bunlar ülkeyi yönetmeye, milletin sıkıntılarını çözmeye gelmiyor. Bunlar en az 7 şahsa cumhurbaşkanı yardımcılığı, vaatlerine bakılırsa en az 50 bireye de bakanlık makamı dağıtmaya geliyor. Ya bu türlü şey olur mu? Bu türlü devlet idaresi olur mu? Bunlar köprüsünden tüneline, kent hastanesinden savunma sanayi projelerine kadar yapılanları yıkmaya, devam edenleri durdurmaya geliyor.

EKONOMİDE KRİZ VE ÇÖKÜŞ: Bunlar ülkemizi bölgesinde ve dünyada kelam sahibi yapan yatırımların altında imzası olanlara dünyayı dar etmeye geliyor. Bunlar siyasette, koalisyonlar, güvenlikte terör ve kaos, iktisatta kriz ve çöküş, toplumsal hayatta hengame ve dövüş, dış siyasette mahcubiyet ve teslimiyet demek olan eski Türkiye’yi geri getirmeye geliyor. Bunları biz söylemiyoruz. Şahsen kendileri söylüyor. Bu türlü bir başın, bu türlü bir zihniyetin bırakınız ülkeyi büyütmeyi, geliştirmeyi, inançta tutmayı, mevcut işleyişi sürdürmesi mümkün mü?

ÜÇ KURUŞ İÇİN ÜLKENİN ONURUNU AYAĞA DÜŞÜRECEKLER: Ekonomiyi iki günde yerle yeksan edecekler. Sonra da tıpkı o koltukta daha evvel oturanların yaptıkları üzere Avrupa’ya, Amerika’ya gidip memur maaşı ödemek için para dilenecekler. IMF’den gidip para dilenmediler mi? Niye? Memur maaşlarını ödemek için. Pekala 20 yıldır bu türlü bir durumu bizde gördünüz mü? Her şey vaktinde tıkır tıkır ödenir. Bunlar otel odalarında buluştukları IMF’nin ayağına çantacılarını gönderecekler. Tekrar el açacaklar. Üç kuruş için ülkenin onurunu ayağa düşürecekler. Misyona geldik. IMF’ye olan borç neydi? 23 buçuk milyar dolar, 2013 yılında IMF’ye olan borcu bitirdik ve ondan sonra bir daha IMF’yi kapımıza sokmadık. İşi bu türlü bitirdik. Bizim artık IMF’yle ilgimiz yok. Her geçen gün daha da güzel olacak. Türkiye’yi 20 yıl sonra tekrar global lobilere bağımlı hale getirmeyi düşünüyorlar. Türkiye’nin geçmişte neler yaşadığını çok âlâ hatırlıyorsunuz. Kendinizin evlatlarınızın, torunlarınızın geleceğini bunlara, bu iş bilmez muhterislere teslim etmeyeceğinize inanıyorum. İnşallah Allah’ın müsaadesi, sizlerin dayanağı, milletimizin ferasetiyle, ülkemizin bu türlü bir felakete uğramasına meydan vermeyeceğiz. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir