Eski klasik oyuncaklar günümüzde yüksek fiyatlı koleksiyon parçası oldu

Oyuncak müzayede şirketi Vectis’ten Joanne McDonald, klasik oyuncaklara yönelik artan talebin eski oyuncakların pahasının artmasını sağladığını belirtirken getirisini en üst seviyeye çıkarmak için, oyuncakların orjinal ambalajlarında tutulmasını öneriyor.

Fiyatı artan yalnızca Barbie üzere klasik oyuncaklar değil. 1970’lerde ve 1980’lerde tanınan olan My Little Pony, He-Man, Stretch Armstrong ve Sempatik Ayıcık oyuncaklarına olan güçlü talep onların da fiyatlarının yükselmesine neden oldu.

McDonald, 1980’lerin başında tanınan olan plastik silahlı He-Man figürü örneğini veriyor. Müzayedeciye nazaran, özgün plastiği ve art kartı içinde tutulursa, 41 bin TL’ye (1.800 sterlin) satılabilir.

He-Man figürü…

ÜRETİM FİYATLARINI AŞTILAR

He-Man’in düşmanlarından biri olan Megator da, 80 bin TL’ye kadar (3.500 sterlin) alıcı bulabilir. McDonald’a nazaran, başlangıçta bu plastik figürlerin her ikisi de yalnızca 114 TL’ye (5 sterlin) mal oldu.

McDonald ayrıyeten 2006’da üretilmeye başlanan Charlie Bears’ı da örnek gösterdi. Başlangıçta 4500 TL’ye (200 sterlin) satılan eski bir Charlie Bear, artık 37 bin TL’ye (1.600 sterlin) el değiştirebiliyor.

Bunun dışında geçen yıl 777 TL’ye (34 sterlin) piyasaya sürülen astronot Samantha Cristoforetti’ye dayanan bir Astronot Barbie, artık açık artırma web sitelerinde 3400 TL’ye (150 sterlin) satılıyor.

Scalextric şirketinin marka müdürü Simon Owen da, klasik oyuncaklara olan ilginin artmasının temel nedeninin, onların tüm jenerasyonlara hitap eden cazipliği olduğuna inanıyor.

Owen, 1960’lardan 91 bin TL’ye (4.000 £) satılan James Bond figürünü örnek gösterirken başlangıçta 251 TL’ye (11 £) mal olduğunu açıkladı.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir