Fas’ta deprem felaketi: Bilanço artıyor

Fas’ın El-Huz bölgesinde 7 büyüklüğünde sarsıntı meydana geldi. Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü’nde yapılan açıklamada sarsıntı, lokal saatle 23.10 sularında merkez üssünün ülkenin kuzeyindeki El-Huz bölgesinde yerin 8 kilometre derinliğinde gerçekleştiği belirtildi.

632 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Fas İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, ülkenin pek çok kentinde hissedilen sarsıntıda hayatını kaybedenlerin sayısının bin 37’ye yükseldiğini bildirildi. Ölümlerin yaşandığı kentler ortasında Marakeş, Azilal, Agadir, Varzazat ve Chichaoua’nın bulunduğu aktarıldı.

Yerel kurumlar, emniyet güçleri ve sivil savunma takımlarının sarsıntı nedeniyle oluşan zararın tespiti ve gerekli yardımın gereksinim sahiplerine ulaştırılması için tüm imkanlarını seferber ettiği vurgulanan açıklamada, vatandaşlar sakin olmaya ve paniğe kapılmamaya çağrıldı.

Öte yandan, Fas Ulusal Jeofizik Enstitüsü, Marakeş kentinde meydana gelen 7 büyüklüğündeki sarsıntının ülke tarihinde son yüzyılın en büyük zelzelesi olduğunu söyledi.

ERDOĞAN’DAN TAZİYE MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fas’ta meydana gelen 7 büyüklüğündeki sarsıntı sonrası taziye iletisi yayımladı. Erdoğan iletisinde “Faslı kardeşlerimizin yanındayız” tabirlerini kullandı. Erdoğan iletisinde şu tabirleri kullandı: “Dost ve kardeş Fas’ta meydana gelen zelzele felaketinden etkilenen tüm Fas halkına geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu sıkıntı gününde tüm imkânlarımızla Faslı kardeşlerimizin yanındayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir