Fransa Futbol Federasyonu Başkanı Le Graet istifa etti

Fransa Futbol Federasyonu (FFF) Lideri Noel Le Graet’in misyonundan istifa ettiği duyuruldu.

FFF’den yapılan yazılı açıklamada, “Le Graet, 28 Şubat Salı günü Fransız Futbol Federasyonu İdare Heyeti’ne misyondan ayrılma kararını açıkladı.” bilgisi verildi.

Açıklamada, FFF Lider Yardımcısı Philippe Diallo’nin, 10 Haziran 2023’e kadar FFF’nin süreksiz lideri olarak vazife yapacağı söz edildi.

Ocak ayında Paris’teki savcılar, Le Graet’e karşı cinsel taciz tezlerine yönelik bir soruşturma başlatmıştı. 81 yaşındaki Le Graet hakkında açılan soruşturmanın, Fransa basınında yer alan cinsel taciz savlarına dayandığı belirtiliyor.

Son olarak futbol menajeri Sonia Souid, L’Equipe gazetesi ile RMC radyo kanalına verdiği röportajda, “Le Graet’in dairesine gittim. Ondan yardım istiyorsam, onun da bana kimi şeyler yapmasına müsaade vermem gerektiğini söyledi.” tabirlerini kullanmıştı.

Noel Le Graet, birinci olarak Fransız eski yıldız futbolcu Zinedine Zidane hakkındaki tabirleriyle reaksiyon çekmişti.

Başkanlık misyonunu yürüttüğü devirde, Zidane’ın ulusal grupta teknik yöneticilik yapma potansiyeli hakkında ülke basınına konuşan Le Graet, “Zidane benimle bağlantıya geçmeye çalışmadı. Arasa bile telefonunu açmazdım. Onunla hiç görüşmedik.” sözlerini kullanmıştı.

Fransa Spor Bakanlığı, İspanya’nın Real Madrid ekibi, Fransız yıldız Kylian Mbappe ile birçok futbolcu, Zidane hakkındaki açıklamaları nedeniyle Le Graet’i eleştirmişti. FFF ise Katar’daki Dünya Kupası’nda ulusal ekibe üst üste ikinci finalini oynatan teknik yönetici Didier Deschamps’ın mukavelesini 2026’ya kadar uzatmıştı.

Kaynak: AA / Spor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir