Gazilik unvanına 25 yıl sonra kavuştu

Kayseri’deki birliğinde askerlik misyonunu yaparken, 20 Eylül-18 Kasım 1998’de Van’da düzenlenen iç güvenlik harekatı sırasında mühimmatın tartısı, sıcaklık ve su kaybı nedenleriyle bayılarak kulağından yaralanan tedavisinin akabinde terhis edilen Karaca, olayın üzerinden 25 yıl geçtikten sonra gazilik unvanına kavuştu.

Yaşadığı süreci anlatan Karaca, Kayseri’de vatani vazifesini yaparken, Van harika hal (OHAL) bölgesinde görevlendirdiğini, harekat sırasında kulağından yaralandığını revire kaldırıldıktan sonra askeri hastaneye sevk edildiğini söyledi.

Askeri hastanede tedavi gördükten sonra “askerliğe elverişli değildir” raporu verildiğini aktaran Karaca, “2002 yılında Toplumsal Güvenlik Kurumuna (SGK) başvurdum. ‘Belge yok’ diye gaziliğimi onaylamadılar. Ben de 2012 yılında avukatım vasıtasıyla tekrar müracaatta bulundum. Gaziliğimizi kabul ettiler. Allah devletimizden razı olsun. Gaziliğimizi onurla, gururla taşıyoruz” diye konuştu.

Karaca’nın avukatı Mehmet Azar da müvekkilinin 1998’de OHAL bölgesinde görevlendirildiğini belirterek, “Harekatın son günlerinde sırtında taşıdığı mühimmatın yüküyle ve sıcaklıktan kaynaklanan birtakım sebeplerden ötürü düşerek bayılıyor ve kulağına bir cisim nüfus ediyor” formunda konuştu.

“EMSAL KARAR”

Müvekkilinin evvel revire daha sonra askeri hastaneye kaldırıldığını, sonrasında ise askerliğe elverişli olmadığına ait rapor verildiğini belirten Azar, dava sürecine ait şunları anlattı:

“Bunun ardından müvekkilim bizatihi kendisi 2002 yılında SGK’ya hakkında gazilik süreçlerinin tesis edilmesi için müracaatta bulunuyor. Lakin, SGK bu başvurusunu olayla ilgili ayrıca bir doküman olmadığı için reddediyor. 2012 yılında bu sefer müvekkilim tarafıma müracaat ederek kendisine görev malulü aylığı bağlanmasını istiyor. Bu istem üzerine tarafımızca SGK’ya yine müracaat ediliyor. SGK bu müracaatı da reddettikten sonra o tarihte askerlik işlerine bakmakla misyonlu olan Askeri Yüksek Yönetim Mahkemesine (AYİM) başvurduk. AYİM 3. Dairesi açmış olduğumuz davamızda yeniden SGK’nın ret sebebiyle ilgili olarak, olayla ilgili bir doküman olmaması nedeniyle ret kararı veriyor.

Bu ret kararının üzerine, Anayasa Mahkemesine (AYM) adil yargılanma hakkının ihlal edildiğine yönelik bir müracaatta bulunduk. AYM, yaptığı kıymetlendirme sonucunda hak ihlali tespitinde bulundu ve yine yargılanma istemiyle mahkemesine belgeyi geri gönderdi. 2016’daki hain darbe teşebbüsü sonrasında AYİM’in kaldırılması ardından belgemiz Ankara Yönetim Mahkemesine tevdi edildi. Ankara 6. Yönetim Mahkemesi tahkikat sonucunda müvekkilime görev malulü aylığı bağlanmasına hükmetti. Bunun sonrasında SGK’nın bölge yönetim mahkemesi ve Danıştay karar yollarını tüketmesi ardından de 1998 yılında yaralanan müvekkilimin, 25 sene sonra gazilik haklarını temin etmiş bulunuyoruz.”

Avukat Mehmet Azar, 2012 yılında başlayan gayretlerinde 10 yıl sürmesine rağmen bir zafer elde ettiklerini belirterek, “Bu nedenle bir davette bulunmak istiyorum, askerdeyken yaralanan askerlerimizin haklarında bir tutanak olmasa dahi, haklarını kullanmaları gerekmektedir. Bu haklarını kullansınlar ilgili yerlere müracaatlarını yapsınlar. Bu karar, bir emsal karar teşkil ediyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir