Hacizli malların tasfiyesi ay sonunda çözüme kavuşuyor

ANKARA (İGFA) – Resmi Gazete’de 5 Nisan 2023’te yayımlanarak yürürlüğe giren 7445 sayılı İcra ve İflas Kanunu ile Kimi Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun kapsamında 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu’na eklenen süreksiz hususla yedieminlerde bulunan ve icra hukuku kapsamında artık hukuken korumasına gerek kalmayan hacizli malların tasfiyesinin taraf menfaati ve kamu faydası gözeterek tahlile kavuşturulduğu duyuruldu.

Uzun müddet yedieminlerde bulunan hacizli malların tasfiyesinin kelam konusu yasal düzenlemeyle hızlandırıldığı kaydedilen Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, düzenlemeyle tüm hak sahiplerinin haklarının gözetildiği vurgulandı. Açıklamada hak sahiplerinin haklarını kullanmaktan imtina etmesi durumunda ise tekrar hak sahiplerinin menfaatleri ve kamu faydası gözetilerek sicile kayıtlı mallar bakımından elektronik satış kararlarının uygulanması yapılan düzenlemeyle öngörüldüğü kaydedildi.

Adalet Bakanlığı’nca, İcra Ve İflâs Kanununun Süreksiz 20 Nci Unsurunun Uygulanmasına Ait Metot Ve Asıllar Hakkında Bildiri bugünkü Resmi Gazete’de yayımlandı.

31 Ekim 2023 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek olan tebliğte “Teslim yahut Rehin Hakkının Kullanılması Suretiyle Malın Tasfiyesi”, “Mülkiyetin Dönemi Suretiyle Malın Tasfiyesi” hususlarının nasıl yürütüleceği ayrıntılıca belirtildi.

Söz konusu bildiriye ulaşmak için TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir