İktidarın olası HDP planı: ‘Yönetimi kontrol altına alınsa bile…’

Gazetemiz muharriri Mustafa Balbay, bugünkü köşe yazısında önümüzdeki seçimlere gerçek iktidarın Halkların Demokratik Partisi’ne (HDP) yönelik mümkün planlarını kıymetlendirdi.

“HDP’nin bitmeyen sınavı!” başlıklı yazısında, 2023 seçimleri öncesinde üzerinde en çok siyaset üretilen partilerin başında HDP’nin geldiğine, siyaset sahnesinin görünen ve görünmeyen yüzünde en çok HDP’nin olduğuna dikkat çeken Balbay, “Yüzde 10 oyu garanti edip baraj sorunu olmayan, tabanına büyük ölçüde hâkim bir parti elbette siyaset mühendisliklerinin amacında olur. Lakin Cumhur İttifakı’nın iç barışımız açısından büyük değer taşıyan bir partiye böylesine “Üzerinde her türlü oyun oynanabilir” muamelesi yapması son derece tehlikeli” dedi.

İktidarın HDP’nin siyaseti bölmesi için her şeyi yaptığına işaret eden Balbay, partinin idaresinin tutumuna dair ise şu değerlendirmede bulundu:

“HDP ne yapıyor?

10 Eylül’deki parti meclisi (PM) toplantısında Sancar’ın konuşması iki ittifak ortasında istikrar kurup başka bir güç olmaya yönelikti. Sancar, “Bizi bakanlık pazarlığına indirgeyemezsiniz” kelamıyla çıtayı yükseltti. HDP’nin PM toplantısında önümüzdeki periyot izlenecek siyasetin de konuşulduğu biliniyor. 

Buradaki kritik soru da şu:

HDP’nin izleyeceği siyaset nerede, kimler tarafından, nasıl belirleniyor?

Bu siyasi hareketin fiilen Edirne, İmralı, Ankara, Diyarbakır ve Kandil olmak üzere beş sıklet merkezi var. 2019’daki yenilenen İstanbul seçimleri gösterdi ki iktidarın en kolay şekillendirebileceği sıklet merkezi İmralı. 

Ancak orasının tüm yapıyı bir ortada tıpkı istikamete çekme gücü tartışmalı.”

“Bakmayın bugünkü siyaset yapma biçimine, seçim arifesinde iktidarın HDP’ye reddedilmesi sıkıntı teklifler getirmesi hiç de düşük mümkünlük değil” diyen Balbay, yazısını şöyle tamamladı:

“Belki de HDP yöneticileri son PM toplantısında kendi iç istikrarlarını nasıl sağlayacaklarını konuştular!

Şu kademede görünen şöyle özetlenebilir:

Belediyeleri elinden alınmış, kapatma davası zirvesinde Demokles’in kılıcı üzere sallandırılan bir partinin, üst idaresi denetim altına alınsa bile, taban bunu sallamaz!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir