İlk bilirkişi raporu açıklandı: Öyle vahim kusurlar çıktı ki…

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzeleler nedeniyle Şanlıurfa’da yıkılan binalarda yapılan arama-kurtarma çalışmalarının tamamlanmasının akabinde Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

Başsavcılık tarafından açılan soruşturmalarda binalarda inceleme yapmak üzere, 1 başsavcıvekili, 5 cumhuriyet savcısı, altışar kişilik eksper ve polis takımlarından oluşan 3 heyet oluşturuldu. Heyetler kentte yıkılan binalarda incelemelerine başlayarak kolonlardan karot örnekleri aldı.

İpekyol Caddesi’nde yıkılan ve 33 kişinin öldüğü, 4 kişinin kurtarıldığı Osman Ağan Apartmanı’nda inceleme yapan heyette uzman olarak misyon yapan Harran Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Yapı Anabilim Kolu Öğretim üyesi Prof. Dr. Kasım Mermertaş, alandaki enkazın bir kısmının arama kurtarma çalışması sırasında kaldırıldığını söyledi.

“İlk incelemelere nazaran önemli gereç kusurları tespit ettik”

”İlk incelemelerimize nazaran, önemli gereç kusurları tespit ettik. Tabi bunları daha sonradan laboratuvar sonuçlarıyla netleştireceğiz. Beton içerisinde kullanılan kum-çakıl tane boyut dağılımının uygun olmadığını görüyoruz. Olağanda yapısal betonlarda en fazla 3 santimetre civarı çakıl olması gerekiyorken burada yumruk büyüklüğünde büyük taşlar gördük. Bu da beton dayanımında önemli düşüşlere sebep olan bir şey. Temel değerlendirmeyi numune alım süreçleri tamamlanıp laboratuvar tahlillerinden sonra yapacağız.”

Prof. Dr. Mermertaş, binanın yapılışıyla ilgili de meseleler olduğundan bahsederek, “Özellikle kolon ve kirişlerde sarsıntı tesirlerini alsın diye, yani kesme kuvvetlerini taşıması için kullanılan yanal donatılar, kanca yapılmadan kullanılmış, düz olarak 90 derece açıyla bağlanmış ve aralıkları standartların öngördüğü bedellerin üstünde görülmüş yani seyrek yapılmış donatıda. Yapı 2000 yılı öncesi bir imalat olduğu için bütün demirler düz demir olarak kullanılıyor. Bunlar tabi betonla tam bir aderans sağlayamıyor, birtakım sorunlar yaşanıyor. Çok fazla paslanma gördük demirlerde, bu da demir ile donatı ortasındaki yapışmayı ortadan kaldırıyor” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir