İngiltere’de işsizlik yüzde 3,7’ye yükseldi

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi’nden (ONS) yapılan açıklamada, ülkede işsizliğin bu yılın ekim ayı prestijiyle bir evvelki ayda kaydedilen yüzde 3,6’dan 3,7’ye yükseldiği belirtildi.

Açıklamada, ülkede kasım ayında nitelikli iş gücü açığının 65 bin azalmasına karşın, 1,9 milyon üzere ekonomik görünümü etkileyecek kadar önemli bir düzeyde olduğu belirtildi.

ONS açıklamasında, İngiltere’de çalışanların gelirlerinin bonus ödemeleri hariç bu yılın ekim ayında yüzde 6,1 arttığına da vurgu yapıldı.

MALİYE BAKANINDAN ENFLASYON VE RESESYON VURGUSU

İşsizlik bilgilerini pahalandıran İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt, salgın ve Ukrayna-Rusya savaşından kaynaklanan enflasyon ve gerilemenin dünya çapında ekonomilerdeki büyümeyi etkilediğini söyledi.

Bakan Hunt değerlendirmesinde, “İngiliz iktisadını tekrar rayına oturtmak için, gelecek yıl enflasyonu yarı yarıya düşürmeye yardımcı olacak bir planımız var. Lakin bu, şu anda birtakım güç kararlar almayı gerektiriyor” Sözlerini kullandı.

Ülkede bu yılın kasım ayında besin fiyatları yüzde 14,6 artış kaydetmişti. İngiltere’de enflasyon, bilhassa güç ve besin fiyatları öncülüğünde yükselişini sürdürerek ekimde yıllık yüzde 11,1 ile 41 yılın tepesine çıkmıştı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir