İran ve Suudi Arabistan arasında 7 yıl sonra ilk görüşme

İran ile Suudi Arabistan ortasındaki olağanlaşma adımları kapsamında diplomatik temaslar sürüyor. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan, iki ülke ortasındaki münasebetlerin olağanlaştırılması emeliyle 7 yıl sonra İran’ın başşehri Tahran’da bir ortaya geldi. İki ülke ortasındaki olağanlaşma adımları için görüşen bakanlar daha sonra gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Suudi mevkidaşı ile Tahran’da gerçekleştirdiği yüz yüze görüşmeden ötürü keyifli olduğunu belirterek, “Varılan olağanlaşma adımlarından 100 gün sonra Tahran’da görüşebildik. Bu mühlet içerisinde iki ülke başşehirlerinde büyükelçilikleri, Meşhed ile Medine’de konsolosluk binalarının faaliyetlerine başlamaları için gerekli hazırlıkları yaptık” tabirlerini kullandı.

Riyad idaresine gösterdiği efor için teşekkür ederek Suudi Arabistan ile diplomatik ilgileri geliştirmek istediklerini kaydeden Abdullahiyan, “Riyad idaresi ile ekonomik, siyasi, hudut güvenliği ve uyuşturucu kaçakçılığı ile çabayı kapsayan ortak komiteler kurulması noktasında anlaştık. İki ülke önderlerinin onaylaması halinde kelam konusu mutabakatları süratli bir formda uygulamaya başlayacağız” formunda konuştu.

İki ülke ortasında seyahat ve ulaşım hususlarında kolaylıklar sağlanacağını vurgulayan Abdullahiyan, “Suudi Arabistan vatandaşlarının turizm ve dini ziyaretler için İran’a gelmeleri konusunda gerekli hazırlıkları yaptık. Varılan mutabakat kapsamında İranlıların hac ibadetlerini rahat bir formda yerine getirebilmelerinden ötürü mutluyuz” dedi. Suudi Arabistan ile ortak güvenlik vurgusu yapan Abdullahiyan, İran’ın bölgesel refahı ve kalkınması için bölge ülkeleri ortasında kuşatıcı güvenlik anlayışını savunduğunu söyledi.

“İRAN İLE MÜNASEBETİMİZİ KARŞILIKLI HÜRMET ÜZERİNE KURDUK”

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ise konuşmasında Tahran’da olmaktan ötürü memnun olduğunu belirterek İranlı mevkidaşı ile görüşmesinin iki ülke ortasında varılan muahede kapsamında olduğunu söyledi. Suudi Bakan Ferhan, “İran’ın Suudi Arabistan Büyükelçiliği açıldı ve en kısa müddette Suudi Arabistan’da Tahran Büyükelçiliği açılacak. İki ülke ortasındaki işbirliğinin şu anki durumdan daha fazla olacağını umut ediyorum” dedi. İran ile diplomatik alakaların geliştirilmesi üzerine çalıştıklarını belirten Ferhan, ”İki ülke bağlantılarının olağanlaşması temel bahsimizi oluşturuyor. Bu bağ, karşılıklı hürmet ve iki ülke içişlerine müdahale edilmemesi üzerine şurası. İki ülke münasebetlerindeki olağanlaşmanın İslam dünyasında olumlu tesir uyandırmasını umut ediyorum” formunda konuştu.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yle de görüşeceğini belirten Bakan Ferhan, “İran Cumhurbaşkanı Reisi ile yapacağım görüşmede Kral Selman ve Muhammed bin Selman’ın selamlarını kendilerine ileteceğim. Her ikisi de İran Cumhurbaşkanın Suudi Arabistan ziyaretinin en kısa vakitte gerçekleşmesini umuyor” tabirlerini kullandı.

İRAN-SUUDİ ARABİSTAN İLGİLERİ

Suudi Arabistan’da 2 Ocak 2016 tarihinde Şii din adamı Nimr Bakır el Nimr’in de ortalarında bulunduğu 47 kişinin “terör” suçlamasıyla idam edilmesinin akabinde, Suudi Arabistan’ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binası, idamlara yansılı İranlı göstericiler tarafından ateşe verilmişti. Riyad idaresi reaksiyon olarak İran ile tüm diplomatik bağlantılarını kesme kararı almıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir