İstismar mağduru çocuklara skandal sorular

Adalet Bakanlığı’nın bilgilerine nazaran, 2021 yılında her gün en az 195 çocuk cinsel istismara maruz bırakılıyor. Bunun son örneği ise Kırşehir’de yaşandı. Kentteki bir fen lisesine ilişkin öğrenci yurdunun müdürü N.A., çok sayıda çocuğu istismar etti.

Çocuklar, birinci başta kendilerine ‘babacan’ davrandığını belirttikleri müdürün davranışlarının giderek değişmeye başladığını kaydetti. Müdürün, yurtta kalan kızlardan birine, “Bundan sonra sadece benim yanımda açık giyineceksin” dediği sav edildi.

Öte yandan yurt müdürü N.A.’nın yasak olmasına rağmen kızların kaldığı odalara haber vermeksizin girip çıktığı da öne sürüldü. Müdürün istismarına maruz kalan çocuklardan birinin okul dışındaki bir markette müdür tarafından sıkıştırıldığı da tezler ortasında yer aldı.

Çocuklara skandal sorular

Müdürün hallerinden rahatsız olan öğrencilerden biri Kırşehir Çağdaş Ömrü Destekleme Derneği’nden (ÇYDD) yardım istedi. Müdürden şikayetçi olunurken Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği de çocukların yanında davaya müdahil oldu. Müdür N.A. geçen yıl nisan ayında tutuklandı ve Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına başlandı.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine nazaran çelişkili beyan verdikleri gerekçesiyle çocukların dört sefer sözleri alınırken müdürün avukatının çocuklara, “Hocan yatakta sana dokunduğunda bir şey hissettin mi?” diye sorduğu söz edildi. Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu yargılanan okul müdürüne yönelik kararın 31 Ocak’ta görülecek mahkemede verileceği kaydedildi.

Savcı en ağır cezayı istedi

Dosyaya bakan savcı da mütalaasında, “Öğretmen ve öğrenci ortasındaki münasebet hududu aşıldı” notuyla müdüre yönelik en ağır cezayı istedi.

Söz konusu davaya müdahil olan Evvel Çocuklar ve Bayanlar Derneği avukatlarından Çisel Demirkan, “Küçücük çocuklara iftira atıyorlar. Bu çocuklar aylarca uğradıkları istismarı, cinsel saldırıyı anlatmaya korktular. Bu çocuklar susmadı ve kendi haklarını kendileri aradılar. Yaşadıklarını anlattılar” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir