İzmir Barosu: Mesleğimize yönelen şiddet sarmalına boyun eğmeyeceğiz

İZMİR – İzmir Barosu, 5 Nisan Avukatlar Günü münasebetiyle İzmir Adliyesi’nde basın açıklaması düzenledi. Adliye içerisinde düzenlenen açıklamaya çok sayıda avukat katıldı.

Avukatlar ismine açıklama yapan İzmir Barosu Lideri Sefa Yılmaz, Anayasa’nın 2’inci Maddesi’nde tarifi yapılan ‘laik, demokratik ve toplumsal hukuk devletinin tüm kurum ve kurallarının yerle bir edildiği bir sistemde vazife yaptıklarını söyledi.

‘BUGÜNE DEK GİBİSİ GÖRÜLMEMİŞ AKSİLİKLERLE NEFES ALMAKTA ZORLANIYORUZ’

Avukatların yaşadığı meşakkatlere dikkat çeken Yılmaz, “Mesleğimizi yaparken, duruşma salonlarından yaka paça dışarıya çıkarılıyoruz, tehdit ediliyoruz, adliyelerde, haciz mahallerinde atağa uğruyoruz, öldürülüyoruz. Ülkemiz iktisadında bugüne dek gibisi görülmemiş aksilikler, avukatın iş alanlarının daraltılmasıyla birleştiğinde ayakta kalmakta, nefes almakta zorlanıyoruz. Bilhassa genç meslektaşlarımız, ekonomik sistemin yarattığı zorluklarla karşı karşıya geldiğinde, mutsuzluğun ve ümitsizliğin sürüklediği bir tabanda var olma savaşı veriyor” dedi.

‘HAK ETTİĞİMİZ ŞARTLARDA YAŞAMAK İÇİN ÇABAYA DEVAM EDECEĞİZ’

Yılmaz, geçtiğimiz günlerde ‘Yargıda Yeni Düzenlemeler’ ismiyle Meclis’te kabul edilen ve yürürlüğe giren yeni yasa kararları ve ‘Yargı Reformu’ olarak sunulup maddeleşen tüm düzenlemelerde avukatların güçsüzleşmesi, baroların tesirinin azaltılmasının amaçlandığını söyledi. Yılmaz, “Çoklu Baro ve Türkiye Barolar Birliği’nde hakkaniyete ters temsil düzenlemelerinin bir devamı olan bu yasanın hedefi, avukatı, baroları daha da itibarsızlaştırmak, daha da güçsüzleştirmektir” tabirlerini kullandı.

İzmir Barosu olarak, avukatın gereksiz görülmediği, savunmanın yok sayılmadığı bir yargı sistemi istediklerini lisana getiren Yılmaz, şunları kaydetti: “Hak ettiğimiz şartlarda yaşamak ve mesleğimizi sürdürmek için, bağımsız ve tarafsız bir yargı için, özgürlük, demokrasi, adalet için gayret etmeye devam edeceğiz. Artık kâfi. Mesleğimize yönelen ekonomik ve fizikî şiddet sarmalına boyun eğmeyeceğiz. Sesimizi duyurmak ve gücümüzü göstermek için her alanda var olduk, var olacağız! Bu kararlılıkla tüm meslektaşlarımızın Avukatlar Günü’nü en içten dileklerimizle kutluyoruz.” Açıklamanın akabinde İzmir Adliyesi Baro Ünitesi’nde kokteyl düzenlendi. (DUVAR)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir