Kadın katilinin müebbeti rapor olmadığı gerekçesiyle bozuldu

Olay, 9 Aralık 2020’de, Fulya Öztürk’ün çalıştığı pastanede meydana geldi. Fulya Öztürk’ün yanına, bir mühlet evvel boşandığı Hasan Ozan Baştosun geldi. Öztürk ve Baştosun ortasında tartışma çıktı. Tartışmanın arbedeye dönüşmesi üzerine Baştosun, Öztürk’ü katletti.

Polise teslim olan ve tabirinde Fulya Öztürk’ü kıskançlık nedeniyle öldürdüğünü söyleyen Hasan Ozan Baştosun ise sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Soruşturmanın akabinde Baştosun hakkında, ‘tasarlayarak taammüden öldürme’ cürmünden ağırlaştırılmış müebbet mahpus cezası istemiyle İzmir 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın geçen yıl 25 Nisan’daki duruşmasında savcı, temel hakkında mütalaasını açıkladı. Toplanan kanıtlar ve alınan sözler ışığında, sanık Baştosun’un ‘kasten öldürme’ cürmünden müebbet mahpusa çarptırılması talep edildi. Geçen yıl Mayıs ayındaki karar duruşmasında tutuklu sanık Baştosun, ‘kasten öldürme’ hatasından müebbet mahpusa çarptırılırken, cezasında indirim de uygulanmadı.

Dosya tekrar mahallî mahkemede

Öte yandan İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 4’üncü Ceza dairesi, yetersiz münasebet ile yazılı formda karar kurulduğuna da kanaat getirdi ve lokal mahkemenin verdiği kararın bozulmasına hükmederek evrakın tekrar lokal mahkemeye gönderilmesine oy birliğiyle karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir