Kanserin sonu mu geliyor? İşte çığır açacak kanser aşısı

ABD merkezli ilaç şirketi Moderna, corona virüsü aşılarında da kullanılan mRNA teknolojisini kullanarak kanserli hücreleri yok etmeyi başardığını duyurdu.

ABD merkezli şirket tarafından yapılan açıklamada aşının cilt kanserine sebep olan melanoma karşı tesirli sonuçlar ortaya çıkardığı belirtildi. Moderna’nın aşısı ile birlikte Merck’in geliştirdiği Keytruda isimli ilacın birlikte kullanılması durumunda ölümcül cilt kanserinde mevt ya da hastalığın tekrar ortaya çıkması riskini yalnızca Keytruda kullanılması durumuna oranla yüzde 44 oranında azalttığı açıklandı.

HİSSELER FIRLADI

Şirketler tarafından yapılan açıklamada, “Bu sonuç istatistiksel olarak kıymetli ve klinik olarak çok manalı bir gelişme” denildi. Bilgilerin paylaşılması sonrasında Moderna’nın payları artarken mRNA bazlı aşı çalışmaları yürüten Türk bilim insanları Hasret Türeci ve Uğur Şahin’in şirketi BioNTech’in payları yükseliş trendine girdi.

Bu araştırmanın mRNA aşı teknolojisi ile ilaçların birlikte kullanımının bağışıklığa nasıl tesir edeceğini gösteren birinci araştırma olarak kayıtlara geçerken, teknik olarak bu tekniğin öbür kanser cinslerine de tesiri olduğunu aktardı.

YAN TESİR RİSKİ YÜZDE 14.4

Moderna’nın tıbbi gelişmelerden sorumlu genel müdür yardımcısı Paul Burton da, “Bu araştırma sonuçları kanserin tedavisinde yeni bir bakış açısı sağlayacak” dedi.

Üçüncü ve dördüncü evredeki 157 cilt kanseri hastasını inceleyen bilim insanları yalnızca Keytruda kullanılan durumlarla hem mRNA bazlı aşı hem de Keytruda kullanılan durumları kıyasladı. Her iki ilacın kullanıldığı durumlarda yan tesir görülmesi durumu yüzde 14.4 olarak kayıtlara geçerken yalnızca Keytruda kullanımında ise yan tesir görülme oranının ise yüzde 10 düzeylerinde olduğu belirtildi.

AŞI NASIL ÇALIŞIYOR?

Kişiye özel olarak geliştirilebilecek aşı için hastadan tümör örneği ve sağlıklı doku örneği alıyor. Daha sonra uzmanlar gen dizilimini, mutasyona uğrayan proteinleri ve öbür bilgileri inceleyerek bireye özel bir kanser aşısı geliştiriyor. Bu karışım hastaya enjekte edildiğinde hastanın hücreleri bir üretim merkezi üzere çalışarak bunun kopyalarını üretiyor ve bağışıklık sistemi tümörü fark edip yok edebiliyor.

Moderna, şahsa özel bir aşının 8 haftalık bir müddette üretilebildiğini de belirtti.

ARAŞTIRMA ŞİMDİ İNCELENMEDİ

Fakat birtakım uzmanlar bu araştırmanın şimdi çok ufak bir kısmının kamuoyu ile paylaşıldığını açıkladı.

İngiliz Financial Times gazetesine konuşan uzmanlar bu araştırma sonuçlarının şimdi hakemli bir mecmuada yayınlanmadığına da dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir