Kara kutu inceleniyor

ÖNDER YILMAZ Ankara – TTK’nın 2010 yılından bu güne kadar son 12 yılda yaptığı 677 milyon liralık yatırımın yüzde 33’ünü iş güvenliğine ayırdığını vurgulayan Dönmez, TTK’nin 5 kuruluşundan en küçüğü olan Amasra Müessesesi’ne ise tıpkı yıllar ortasında 77 milyon liralık yatırım yapıldığını söyledi. Dönmez, yönetmeliği nazaran her 250 çalışana 1 iş sıhhati güvenliği uzmanı görevlendirilmesi zorunluyken Amasra’da her 37 madenciye 1 iş sıhhati ve güvenliği uzmanı düştüğünü kaydetti. Dönmez, çalışanlara alanda “tehlike ve risk” eğitimi verildiğini anlattı.

‘Sorun tespit edilmedi’

Dönmez, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’deki tüm madenlerde yılda ortalama 8 bin kontrol gerçekleştirdiğini, yer altı kömür ocaklarının yılda en az 4 kere denetlendiğini belirtti. Madenin 21-27 Ağustos’ta yapılan yapılan dördüncü son kontrolde ise uzmanların, teknik ve idari düzenlemelere ters bir konu tespit edilmediğini lisana getirdi.

Kara kutu var

Maden ocağının patlayacağı argümanlarına açıklık getiren Dönmez, kara kutu incelemesinin yapıldığını söz ederken şöyle devam etti: “Yer altı tüm çalışma alanları ve giriş-çıkış havalarında metan, oksijen, karbondioksit, karbon monoksit, hidrojen sülfür, sıcaklık ve hava suratı ölçümleriyle 24 saat boyunca daima izlenmekte, bilgiler kayıt altına alınmaktadır. O işletmemizde birebir uçaklarda olduğu üzere kara kutumuz var. O ana kadar gerçekleşen tüm ölçümler, aşağı ve üstteki görevlilerin ortasındaki her türlü telsiz ve telefon konuşması kayıt altında. Bunların hepsi de incelemeye ve kontrole tabi olacak. Hiçbir telaşınız olmasın en ufak ihmal varsa gereği yapılacak.”

TBMM’de maden kazası konuşuldu

Bakan Dönmez’in konuşmasının akabinde Meclis’te kümesi bulunan ve temsil edilen partilerin yöneticileri kelam aldı.
İYİ Parti Küme Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu, Dönmez’i eleştirerek, “Sıradan bir olay olmuş üzere yalnızca mazeret beyanından ibaret açıklamalar yaptı” dedi. CHP Küme Başkanvekili Özgür Özel ise “Kardeş 41 can ölmüş ha, civciv değil; 1 gözaltı yok, 1 tutuklama yok” sözlerini kullandı. TKP Genel Lideri Erkan Baş da, “Neymiş kadermiş, lanet olsun kadere” tabirlerini kullandı. MHP Küme Başkanvekili Levent Bülbül, Baş’ın kelamlarına reaksiyon göstererek, “Bu bizim inancımıza ağır bir ifadedir” diye karşılık verdi.

1.5 milyon TL ödeme

Dönmez, mağdur ailelere AFAD, TTK, Türk-iş Sendikası, Ferdi Kaza Sigortası, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı ile Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığı tarafından kişi başı toplamda 1.5 milyon TL’nin üzerinde ödeme yapılacağını açıkladı. Dönmez, Türkiye’deki kaza istatistiğinin 1990’da yüzde 35.4 iken, 2021 yılında yüzde 5.2’ye gerilediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir