Korkunç uçak kazası yıllar sonra gündem oldu: Pilotun akılalmaz hatası

4 Şubat 2015’te Taipei’den Kinmen’e  giden TransAsia Havayolları’na ilişkin 235 sefer sayılı uçak fecî bir halde düşmüş ve onlarca insan hayatını yitirmişti.

Kalkıştan kısa bir mühlet sonra uçak irtifa kaybetmiş, yerleşim ünitesindeki binalara teğet geçtikten sonra otoyola çarpmış ve ırmağa düşmüştü. 10 aylık ATR 72-600 tipi uçakta bulunan 58 yolcudan 15’i kurtulmuş ve uçak otoyol üzerindeki bir taksiye de çarparak adeta ikiye bölmüştü.

Bu vahim kazanın üzerinden 8 yıl geçerken, İngiliz medyası kazanın bütün ayrıntılarını bir ortaya getirdi… TransAsia Havayolları’na ilişkin uçakta kalkıştan sonra kaptan Liao Chien-tsung’un, “Aman yaradanım yanlış yandaki vanayı çektim” dediği duyuluyor. Kaptanın uçağın çalışan tek motorunu kapattığı ortaya çıkarken uçağın bu yüzden düştüğü tespit edildi.

“PİLOT ÖLÜMCÜL YANILGI YAPTI”

Kazada 43 insanın hayatını yitirdiği belirtilirken, uçağın adeta ikiye böldüğü taksideki yolcu ve sürücünün ise hafif sıyrıklarla kazayı atlatması bir mucize olarak kayıtlara geçti.

Uzmanlar, “Normal prosedürde pilotlar uçağın arızalı motorunu büsbütün kapatmalı ve tek motorla havalimanına geri dönmeli. Ancak kara kutudan alınan bilgilere nazaran pilot ölümcül bir yanılgı yapmış” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir