Kripto paralar güçsüz seyrediyor

Kripto paralarda umutlar tükenmeye başladı. Kripto para piyasaları Kasım 2021’den bu yana güçlenme yaşayamadı. Daima düşüş ve durağan seyirde kalan kripto paralara olan eğilim de azalışa geçti.

Küresel enflasyon sorunu nedeniyle merkez bankalarının faiz artırım gayretlerinin şimdi tamamlanmadığına dair oluşan kanaatten dolayı likit kalmayı tercih eden yatırımcılar faizden getiri sağlayıp kendisini enflasyona karşı muhafaza eğilimine girdi.

ABD Fed’in faiz artırımlarını sürdüreceğine yönelik Fed yöneticilerinin açıklamaları doları güçlü tutarken başka yatırım araçlarına olan ilgiyi azaltıyor.

Kripto paralar da bu devirde paha kayıplarını sürdürüyor. Yaklaşık 1,5 yıldır düşüş eğiliminden çıkamayan, kısa vadeli küçük yükseliş hareketi gösterse de kar satışlarıyla karşılaşan ve yatırımcısını küstüren kripto paralar uzun periyodik düşüş, paranın vakit pahası kaybıyla uğraş içinde olsa da çok süratli yükseliş olmadıkça karlılığın olmayacağı beklentisi de korunuyor.

BITCOIN 27 BİN DOLAR SEVİYESİNDE

fiyatları 25-30 bin aralığında dalgalı seyrediyor. Bitcoin bugün en düşük 26 bin 702 doları, en yüksek de 27 bin 495 doları gördü. Şu sıralar Bitcoin yüzde 2 civarında primle 27 bin 338 dolardan süreç görüyor.

ETHEREUM GÜNCELLEMEYLE CANLANDI SONRA GERİLEDİ

ETHEREUM fiyatları Merge güncellemesiyle kısa müddetli güç kazanıp 2140 dolar düzeylerine yine yükselse de süratli düşüş gecikmeden gerçekleşti. Ethereum gün içinde en düşük 1808 dolar, en yüksek de 1872 dolar düzeyini gördü. Şu sıralar Ethereum yüzde 2 oranında primle 1852 dolar düzeyinde süreç görüyor.

TOPLAM BÜYÜKLÜK 1.1 TRİLYON DOLAR

Kripto para piyasalarında toplamda 1 trilyon 141 milyar dolarlık yatırım bulunuyor.

UZMAN, TAVSİYE, YORUMLARA İNANMAYIN

Türkiye’de Kripto para piyasalarına yönelik olarak düzenleme bulunmuyor. Bu nedenle kripto para hakkında yorum yapan, tavsiye veren, temel, teknik tahlil yapan bireylere prestij edilmemesi gerekiyor. Sermaye piyasasında çalışan şahısların Sermaye Piyasası Kurulu’nun açmış olduğu imtihanlara girerek lisans alması ve bu lisansla uzmanlık yapması sağlanırken kripto para piyasalarında rastgele bir kural ve otorite bulunmadığı için bilgili ya da bilgisiz herkes yorum yapıp, tavsiye verebiliyor. Çalıştıkları kurumların menfaatlerini gözeterek yorum, tavsiyede bulunan kripto para uzmanı olarak kendini tanıtan bireylere güvenilmemesi gerekiyor. Toplumsal medya, görüntü siteleri üzerinden yorum yapıp hacim oluşturmaya çalışan bireylere de inanılmaması menfaatinize olacaktır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir