Meclis ne zaman açılacak? (2023 TBMM yemin töreni tarihi)

Meclis’in ne vakit açılacağı ve milletvekili yemin merasiminin yapılacağı tarih, yeni gündemi merak eden vatandaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Geçtiğimiz periyot ağır bir gündem geçiren Meclis’in yeni gündeminde hangi maddelerin yer alacağı araştırılıyor. Pekala, Meclis ne vakit açılacak?

MECLİS NE VAKİT AÇILACAK?

YSK’nın kesin seçim sonuçlarını bugün açıklaması bekleniyor.

Buna nazaran; Milletvekilleri, 2 Haziran Cuma günü 28’inci Devir 1’inci Yasama Yılı’nın açılışında yemin etmesiyle birlikte meclis açılacak.

GENEL HEYETİ BAHÇELİ YÖNETECEK

Meclis Genel Konseyi’nin 28’inci periyot birinci birleşimini iç tüzük gereği en yaşlı üye yönetecek. O isim de 1 Ocak 1948 doğumlu olan MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli olacak.

Geçici Meclis Lideri sıfatıyla Genel Kurul’da birinci yemini de Devlet Bahçeli edecek. Bahçeli’nin akabinde ise milletvekilleri seçim etrafı, soyadı ve isimlerinin alfabetik sırasına nazaran sırayla ant içecek.

Ant sırası Ankara milletvekillerine geldiğinde Genel Kurul’da klasik olarak Ulu Lider Mustafa Kemal Atatürk için 1 dakikalık hürmet duruşunda bulunulacak.

Milletvekilleri yemin etmelerinin akabinde resmen vazifeye başlamış olacak.

Herhangi bir sebepten birinci birleşime katılamayan milletvekiller, katıldıkları birinci birleşimde yemin edecekler. İmtina eden milletvekilleri, milletvekili sıfatlarından kaynaklanan haklardan yararlanamayacaklar.

YEMİNİN AKABİNDE MECLİS LİDERİ SEÇİLECEK

Milletvekillerinin yemin etmesinin akabinde gözler Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı seçimlerine çevrilecek. Yemin merasimini takip eden 5 gün içinde aday olacak isimler Meclis Başkanlık Divanı’na müracaatta bulunacak. Müracaat mühletinin sona ermesini takip eden 5’inci gün ise Genel Kurul’da Meclis Başkanlığı seçimi yapılacak.

Gizli oylamayla yapılacak seçim üç çeşitten oluşacak. Birinci iki tıpta üye tam sayısının üçte iki çoğunluğu yani 400 oy aranacak. Birinci iki tıpta gerekli oya ulaşılamaması halinde üçüncü tıpta salt çoğunluğu yani 301 oyu alan Meclis Lideri seçilecek. Yeni seçilen Meclis Lideri 2 yıl boyunca bu vazifesi üstlenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir