Meğer hükümet seçimden önce uyarmış: Twitter her şeyi açıkladı

Twitter 14 Mayıs Genel Seçimleri sonrasında birinci açıklamayı yaptı. Daha evvel Elon Musk siyasetlerinde birtakım değişikliklere gideceğini söylemişti.

Seçimlerin birinci cinsinin tamamlanmasının akabinde platformdan birinci resmi açıklama geldi. Twitter’a yönelik bant daraltılması uygulanacağının bildirilmesinin akabinde, kimi hesaplara ve tweetlere kısıtlama getirildiği söyledi.

SEÇİMDEN ÖTÜRÜ 409 TWEETE ERİŞİM PÜRÜZÜ UYGULADIK

Geçtiğimiz haftadan bu yana Türkiye ile irtibat halinde olduklarını söyleyen Twitter, bu hususta şeffaf bir çizgide olacaklarının altını çizdi. Twitter CEO’su Elon Musk’ın da belirttiği üzere, Türkiye’den gelen taleplerin inceleneceği ve buna nazaran hesaplara/tweetlere erişim pürüzü uygulanacağı aktarıldı.

Şirketin açıklamasına nazaran Twitter, “mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek toplumsal medya kuruluşu” olarak öne çıktı. Bundan ötürü da Twitter’a bant daraltılması konusunda ikaz yapıldı. Bu uyarıyı dikkate alan şirket ise Türkiye’nin talep ettiği paylaşımları kaldırdı.

“Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim mühletince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme süreci uyguladık. Söz özgürlüğü ile ilgili tasalarımızı direkt yetkililere ilettik” formunda bir açıklama yapıldı.

BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU MUHAMMED YAKUT PAYLAŞIMLARI

Kapatılan hesap ve tweetlerinin büyük bir çoğunluğu Muhammed Yakut’un paylaşımlarının olduğu görülürken, öbür hesapların da FETÖ ve YPG’ye yakın hesaplar olduğu görüldü.

Twitter’dan gelen açıklama şu biçimde:

Bugün Türkiye siyasetimizle ilgili bir bilgilendirme yapmak istiyoruz.

Geçen hafta boyunca Türk Hükümeti ile müzakere halindeydik ve bize Twitter’ın mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek toplumsal medya kuruluşu olduğunu belirttiler.

Bu tıp birkaç ihtardan sonra, Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir ihtar aldık ve bu nedenle Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim mühletince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme süreci uyguladık.

İfade özgürlüğü ile ilgili tasalarımızı direkt yetkililere ilettik.

Tüm taleplerde yaptığımız üzere burada da mahkeme kararlarına itiraz etmeye devam edeceğiz, lakin oy verme sürecinin çabucak öncesinde başvurulabilecek öbür bir yasal yol yoktu.

Şu ana kadar erişim kısıtlamalarına bahis içerik ile ilgili Twitter aleyhine beş mahkeme kararı düzenlenmiştir ve biz bunlardan dört adedine itiraz ettik. İtirazlarımızdan biri reddedilirken, öbür üç mahkeme karari hala ilgili mahkemeler tarafından incelenmektedir. Beşinci mahkeme kararına yarın itiraz edeceğiz.

Aşağıda erişim engelleme süreçleriyle ilgili verilen mahkeme kararlarının ve düzenleyici kurum yazışmalarının bir kopyasını yayınlıyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir