Moskova’daki Suriye zirvesinde ‘istişarelere devam’ kararı çıktı

Türkiye, Rusya, Suriye ve İran ortasında dışişleri bakan yardımcıları seviyesindeki Suriye bahisli toplantıda taraflar istişarelere devam edilmesi konusunda mutabık kaldı.

Anadolu Ajansı’nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı habere nazaran, 3-4 Nisan tarihlerinde Rusya’nın başşehri Moskova’da Türkiye, Rusya, Suriye ve İran dışişleri bakan yardımcıları seviyesinde dörtlü istişareler gerçekleştirildi.

Taraflar, dışişleri bakanları toplantısının hazırlıklarına ait konuları ele alırken, her ülke tavrını ve görüşlerini “şeffaf ve açık bir şekilde” lisana getirdi. Bu bağlamda, taraflar istişarelere devam edilmesi konusunda mutabık kaldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığında, Bakan Sergey Lavrov’un açılış konuşmasını yaptığı toplantıda, Türk heyetine Dışişleri Bakan Yardımcısı Burak Akçapar başkanlık etti.

Toplantıya Rusya’yı temsilen Devlet Lideri Vladimir Putin’in Orta Doğu ve Afrika Ülkeleri Özel Temsilcisi Mihail Bogdanov, İran’ı temsilen Dışişleri Bakanı Siyasi İşler Danışmanı Ali Asgar Hacı, Suriye hükümetini temsilen de Dışişleri Bakan Yardımcısı Eymen Susan katıldı. Toplantı basına kapalı olarak gerçekleşti. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir