Omurgası kırık kambur balina 5 bin kilometre yüzdü

South China Morning Post’un haberine nazaran, araştırma kurumu BC Whales’in toplumsal medya hesabında, yalnız bir kambur balina olan Moon’un gemi çarpmasından kaynaklanan önemli bir omurga yaralanmasıyla 5 bin kilometre yüzdüğü bilgisi paylaşıldı.

Balina, 1 Aralık’ta Hawaii adası yakınlarındaki sularda görülmüştü.

​​​​​​​Paylaşımda, balinanın “muhtemelen önemli bir acı çektiği fakat kuyruğuyla kendini itemeden binlerce kilometre kat ettiği” kaydedildi.

Balinanın Kanada’dan Hawaii’ye süren seyahati sonucunda bir deri bir kemik kaldığı vurgulanan paylaşımda, “Bu, bir gemi darbesinin somut gerçeği ve balinaların daha sonra maruz kaldığı uzun müddetli ıstırabı gözler önüne seriyor.” sözleri kullanıldı.

BC Whales’in baş araştırmacısı Janie Wray, hususa ait yaptığı açıklamada, Moon’un yaralanmasının seyahatini bitirmek için farklı biçimde yüzmesi gerektiği manasına geldiğini belirterek, “Bunu kuyruğunu kullanmadan yapabilmek için kurbağalama tarzıyla yüzüyordu.” diye konuştu.

Moon’a yapılacak bir müdahalenin deniz hayatını zehirleme riski taşıdığını belirten Wray, “Karada olsaydı müdahale edebilirdik. Lakin okyanusta olması ve cüssesi nedeniyle yapabileceğimiz hiçbir şey yok.” dedi.

Araştırmacılar, Moon’un mevcut durumu nedeniyle Kanada’ya dönüşünde hayatta kalamayacağını aktardı. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir