Profesör adres gösterdi: İstanbul’u ‘kuzeye taşıyalım’ önerisi

Deprem bölgesinde incelemeler yapan ODTÜ’lü akademisyenler ortasında yer alan Profesör Tabip Barış Binici’ye nazaran ülke genelinde 500 binden fazla bina zelzelede yıkılma tehlikesi altında. Muhtemel bir İstanbul sarsıntısında sıkışık yapılaşma nedeniyle yaşanabilecek felakete karşı uyaran Binici, İstanbul’u “kuzeye taşıma” teklifinde bulundu.

‘Deprem seferberliği’ çağrısı

Deprem bölgesinde incelemelerde bulunan ODTÜ İnşaat Mühendisliği Öğretim Üyesi Profesör Hekim Barış Binici, zelzeleye hazırlık için “seferberlik” daveti yaptı.

Binici, “Binalarımızın yaklaşık yüzde 3,5’u ya yıkıldı ya da yıkım kararı alındı. Bunu tüm Türkiye’ye geneline yansıtacak olursak. Türkiye genelinde can kaybına neden olmasını beklediğimiz bina sayısı 500-600 bin. Birinci olarak çözülmesi gereken tedbir can kaybının engellenmesi. Bunun için de zelzele seferberliği gerekiyor.” ihtarında bulundu.

Hasarın en aza indirilmesi için bilim insanları, kamu, lokal idareler ve vatandaşların bir ortada çalışması gerektiğini vurgulayan Binici, “Bilimin yapması gereken bu 500-600 bini 20 milyon noktanın içinden çekip bulmak. Bunu bulduktan sonra kamu otoritesinin yapması gereken gerekli finansal ayağı saplamak vatandaş için. Vatandaşın da buna istekli olması. Yani bu onun varlığıydı fakat bu varlığı uygunlaştırmak için para harcaması gerekebilir.” dedi.

Binalara “karbon polimer kaplama” yapılmalı

Binici, ODTÜ öğretim üyesi bilim insanlarının geliştirdiği ve bina içindekilerin ayrılmasına gerek kalmadan uygulanan “Karbon Polimer Kaplama” ile binaların güçlendirilmesi gerektiğini belirtti.

“Olası istanbul zelzelesinde felaket yaşanır”

Olası bir İstanbul zelzelesinde sıkışık yapılaşma nedeniyle yaşanabilecek felakete karşı ihtarda bulunan Binici, “İlk basamakta sarsıntıda can kurtarmak istiyoruz, yaşanabilir müdahale edilebilir kentlere gereksinimimiz var. İstanbul örneğinde olduğu üzere bu durum mümkün değil. Mevcut haliyle arama kurtarma yapılamadığını düşünün yalnızca vakit ve erişim sebeplerinden can kaybettiğini düşünün.” açıklamasında bulundu.

Binici, İstanbul’da bina yıkım yahut güçlendirme çalışmalarından evvel, boşaltma çalışması yapılması gerektiğini söyledi.

“İstanbul’u kuzeye taşımalıyız”

Binici, “İki şemalı yaklaşılmalı diye düşünüyorum. Biri dönüşüm, onun için kenti mümkün olduğunca kuzeye taşımak ve alanı boşaltmak ikincisi de burada iş imkanları yaratmadan yapmak mümkün değil. Altyapıyı koymak vergi indirimleri cazibeler yaratmak ve kenti bir ölçü boşaltmak. Sonra berbat durumdaki binalar için kesinlikle güçlendirme alternatifi gerekiyor.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir